ERKEN HABER - İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu liderliğinde koalisyonun yargı yetkilerini kısıtlayacak reformun ülke parlamentosuna sunulmasına günler kala, protestoların 8. haftasında sayısı 100 bini aşan İsrailli sokakları doldurdu.

Aşırı sağcı koalisyon hükümetinin yargı düzenlemesine karşı her cumartesi ülke genelinde gösteri düzenleyen İsrail halkı, protestoların sekizinci haftasında yine sokağa çıktı.

Başta Tel Aviv olmak üzere, Hayfa, Batı Kudüs, Birüssebi, Herzliya ve Netanya gibi kentlerdeki gösterilere, aralarında muhalefet liderleri ve eski devlet yetkililerinin de yer aldığı yüz binden fazla İsrailli katıldı.

Protestocular, ülkenin yüksek mahkemesini zayıflatmanın yanı sıra, önerilen değişikliklerin İsrail'in demokratik değerlerini tehdit edeceğini ve gücü parlamentodaki iktidar koalisyonunda yoğunlaştıracağını söylüyor.

Netanyahu ve iktidar koalisyonu, mahkemenin yıllardır kontrolsüz bir güce sahip olduğuna inanıyor.

Protestocular, İsrail bayrakları, işaret fişekleri ve yargı revizyonlarına karşı farklı mesajlar içeren posterler taşırken, bir pankartta “Anayasa Yok, Demokrasi Yok” yazıyordu.

Türkiye, Finlandiya'nın NATO üyeliğini onayladı Türkiye, Finlandiya'nın NATO üyeliğini onayladı