Demokrasiye 27 Mayıs darbesi Demokrasiye 27 Mayıs darbesi

ERKEN HABER - İsias Otel’in mimarı ve mühendisinden akla ziyan savunma: Haberimiz yoktu
Adıyaman'da, onlarca kişinin hayatını kaybettiği İsias Otel’in tutuklanan mimarının ve mühendisinin savunmalarına ulaşıldı. Söz konusu iki ismin de kaba inşaat ve hesaplamalardan haberdar olmadıklarını söylemiş.

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerde yıkıma uğrayan 11 şehir içinde Adıyaman’ın adı hemen Hatay’ın yanına yazıldı. Zira bu şehirde binlerce bina yıkıldı, çok sayıda can kaybı yaşandı. Ama Adıyaman, en çok da, onlarca kişinin hayatını kaybettiği İsias Otel’iyle gündemde kaldı.

Kaçak kat çıkılan, eski iki binanın birleşiminden çürümüş ama süslenmiş Adıyaman Isias Oteli’ne Kıbrıs’tan gelen voleybolcu çocuklar ölüme gönderildi.in mimarının ve mühendisinin savunması ortaya çıktı.

HABERLERİ YOKMUŞ

İsias Otel’e ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan fenni mesul mimar Erdem Yıldız ile inşaat mühendisi Halil Bağcı’nın hakim sorgusunda bina otele dönüştürülürken yapılan kaba inşaat ve hesaplamalardan haberdar olmadıklarını söyledikleri ortaya çıktı.

İki ismin avukatları, müvekkillerinin yıkılan binanın evraklarına atılan imzalara itiraz etti.

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen deprem soruşturması kapsamında İzmir’de gözaltına alınan İsias Otel statik proje müellifi ve fenni mesul mimar Erdem Yıldız, dün (30 Mart) sevk edildiği Adıyaman Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklandı.

Otelin diğer fenni mesulü inşaat mühendisi Halil Bağcı ise 29 Mart’ta tutuklandı.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI VE ADLİ KONTROL

Soruşturma kapsamında otel sahibi Ahmet Bozkurt ile şirket ortağı olan oğulları Mehmet Fatih Bozkurt ve Efe Bozkurt da “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 17 Şubat’ta tutuklanmıştı. Bozkurt’un yine şirket ortağı olarak görünen eşi Ulviye Bozkurt ve kızı Şule Özbek hakkında ise yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar verilmişti.

Tutuklanan mimar Erdem Yıldız ile inşaat mühendisi Halil Bağcı’nın hakimlik sorgusunda Yıldız, otel sahibi Ahmet Bozkurt’un kendisine ulaşması üzerine binanın hotele dönüştürülmesi ile ilgili mimari yaptığını söyledi.

Proje belediyeye sunulduktan sonra Bakanlıktan onay alındığını belirten Yıldız, ifadesinde şunları söyledi:

İsias Otel yıkılmış

“OTEL SAHİBİNİN EVRAKINA GÖRE PROJE HAZIRLADIM”

“Ben yıkılan Grand İsias Hotel ile ilgili ben hotelin mimari projesini yaptım. 2000 yılında eşimin tayini nedeniyle Adıyaman iline geldim. 2001 yılında hotelin sahibi Ahmet Bozkurt ofisime geldi. Belediyeden temin ettiği evrakları getirerek mimari projeyi hazırlamamı istedi. Bana göstermiş olduğu evraka göre, binanın kaba inşaatı bitmişti. Ben de getirdiği evraklara göre binanın hotele dönüştürülmesi ile ilgili mimari projeyi çizdim. Bina, zemin + 7 katlı tek bir binaydı. Mevcut statik projesinde değişiklik yapmadan mimari projeyi hazırladım. Bu proje Adıyaman Belediyesine sunuldu. Sonrasında Turizm Bakanlığından onay alındı. Onaylanması sonrasında hotelin inşaat yapımı başladı.”

“İNŞAAT MÜHENDİSİNİ BEN ÖNERDİM”

“Bana sormuş olduğunuz Mehmet G. isimli şahsı tanımıyorum. Halil Bağcı isimli şahsı tanıyorum. Kendisi inşaat mühendisidir. Ben mimari projeyi yaptığım zamanda binanın statik projesiyle Halil B. ilgilendi. Ahmet Bozkurt, Halil Bağcı’dan bu otelin inşaat işleriyle ilgilenmesini istedi. Ben inşaattan önce de Halil Bağcı’yı tanıyordum. Halil Bağcı iyi bir mühendisti. Referansı iyiydi. Ahmet Bozkurt’un bana sorması üzerine ben kendisine Halil Bağcı ismi önermiş olabilirim. Ben otelle alakalı mimari projesi dışında farklı herhangi bir taahhüt altına girmedim.”

“NOTERE TAAHHÜT VERDİĞİMİ HATIRLAMIYORUM”

Fenni mesul mimar Yıldız’a, soruşturma dosyasında yer alan Adıyaman 2. Noterliği’nin 07.11.2001 tarihli Erdem Yıldız isimli taahhütnamesi de soruldu. Yıldız bunun üzerine, “Ben böyle bir taahhüt verdiğimi hatırlamıyorum. Aradan zaman geçti” iddiasında bulundu.

Adıyaman Belediye Başkanlığına hitaben kendisi tarafından yazılan rapor da sorulan Yıldız, “Ben Zemin+7 kat imar çapına göre projesini yaptım. Diğer taahhütlerin altına girmedim. Biz kaba inşaata sadece oda yaptık. Binanın inşaatı bitmişti” cevabını verdi.