ERKEN HABER - Davada çeşitli rütbelerden 10 askerin sanık sıfatıyla yargılandığı belirtildi 

Sırbistan'da 55. Uluslararası Otomobil Fuarı açıldı Sırbistan'da 55. Uluslararası Otomobil Fuarı açıldı

Ukrayna'ya ait yolcu uçağının 2020'de İran'ın başkenti Tahran üzerinde yanlışlıkla füzelerle vurulmasıyla ilgili Tahran Askeri Mahkemesi'nde açılan davada çeşitli rütbelerden 10 askerin sanık sıfatıyla yargılandığı bildirildi.

İran Yargı Erki'ne bağlı Mizan Haber Ajansı'na göre, Ukrayna Havayolları'na ait 752 sefer sayılı uçak kazasına ilişkin davanın üçüncü duruşması Tahran Askeri Mahkemesi'nde görüldü.

Mahkemede çeşitli rütbelerdeki 10 askerin sanık sıfatıyla yargılandığı belirtilirken duruşma başlangıcında davanın savcısı tarafından iddianamenin okunduğu ve sanıklara isnat edilen suçlamaların açıklandığı belirtildi.

Mahkeme Başkanı İbrahim Mehranfer'in olayda hayatını kaybedenlerin ailelerinden davacılara ve avukatlara söz hakkı verdiği ve davacıların da mahkemeden "kesin ve geçerli" bir karar bekledikleri ifade edildi.

Yaklaşık 4 saat süren duruşmanın ileri bir tarihe ertelendiği aktarıldı.

- Ukrayna yolcu uçağının düşürülmesinde 176 kişi hayatını kaybetmişti

Ukrayna Hava Yollarına ait 752 sefer sayılı Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020 sabahı Kiev'e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanından havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

İranlı yetkililer önce uçağın vurulduğu iddialarını kabul etmemiş daha sonra Genelkurmay Başkanlığı, uçağın "hassas askeri bir noktanın" üzerinden geçerken "insani hata" sonucu hava savunma sistemince fırlatılan iki füzeyle yanlışlıkla düşürüldüğünü açıklamıştı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, uçağın düşürülmesinden birkaç saat önce İranlı General Kasım Süleymani'nin öldürülmesine misilleme olarak ABD'nin Irak'taki üslerine füze saldırısı düzenlemişti.

İran, olaydan yaklaşık bir yıl sonra 30 Aralık 2020'de hayatını kaybedenlerin her birinin ailesine 150 bin dolar tazminat ödeyeceğini duyurmuştu.

Olayda vatandaşlarını kaybeden Ukrayna, Kanada, İngiltere ve İsveç tarafından sonuncusu dün yapılan birçok ortak açıklamada, kazaya neden olan koşulların tam olarak açıklığa kavuşturulması ve tazminatın İran değil kendileri tarafından kararlaştırılması gerektiği ifade edilmişti.

Tahran Askeri Başsavcısı Gulam Abbas Türki, 7 Ocak 2021'de yaptığı açıklamada, uçak kazası ile ilgili olayda kusurlu olduğu tespit edilen kişilerden sadece birinin tutuklu bulunduğunu, diğerlerinin kefaletle serbest bırakıldığını ve tutuksuz yargılandığını bildirmişti.

Davanın ilk duruşması, olayın gerçekleşmesinden yaklaşık 2 yıl sonra Kasım 2021'de görülmüştü.