ERKEN HABER - İran'da Mahsa Amini'nin öldürülmesi sonrası başlayan rejim karşıtı protestolarda gözaltılar ve tutuklamalar devam ediyor. Son olarak İran medyasında yer alan habere göre, ülkenin önde gelen iki aktristi Hengameh Ghaziani ve Katayoun Riahi de hükümet karşıtı protestolara destek verdiği için gözaltına alındı.

Fas’tan Türkiye’ye gelen yolcu uçağı Barselona’da acil iniş yaptı Fas’tan Türkiye’ye gelen yolcu uçağı Barselona’da acil iniş yaptı

İran hükümet karşıtı protestolarda ölümler, gözaltılar ve tutuklamalar devam ederken rejim baskısı ülkenin sanatçılarına kadar geldi.

İran askeri

İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Hengameh Ghaziani ve Katayoun Riahi, İran yetkililerine karşı komplo kurmakla suçlanıyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre IRNA, iki aktristin de Pazar günü Başsavcılığın talimatıyla gözaltına alındığını duyurdu.

Hengameh Ghaziani ve Katayoun Riahi, başörtülerini çıkararak protestoculara destek vermişti.

iran-3

Ghaziani, gözaltına alınması öncesi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bu benim son paylaşımım olabilir. Şu andan itibaren başıma ne gelirse gelsin, bilin ki her zaman olduğu gibi son nefesime kadar İran halkının yanındayım" demişti.