Iran'da Mahsa Amini'nin kıyafetleri nedeniyle Ahlak Polisi tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolar ülke geneline yayılıyor.

ERKEN HABER - İran'da 22 yaşındaki Mahsa Emini'nin "kıyafet kurallarına uymadığı" gerekçesiyle Ahlak Polisi tarafından darp edilmesi ve gözaltında yaşamını yitirmesi üzerine başlayan ve birçok şehirde devam eden protestolarda 3 kişinin daha öldüğü bildirildi.

İran’da protestolar büyüyor: Ölü ve yaralılar var

Vali İsmail Zareikuşa, eyaletin şehirlerinde düzenlenen gösterilerde 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, protestoların devam ettiğini açıkladı.

Zareikuşa, 2 kişinin silahla öldürüldüğünü, bir kişinin ise ölüm nedeninin araştırıldığını belirtti. Vali Zareikuşa, silahlı kuvvetlerin, söz konusu 2 kişinin ölümüne neden olan türde bir silah kullanmadığını söyledi.

Muhalif medyaya yansıyan haberlerde ise gösterilerde 5 kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı ileri sürüldü.

GÖSTERİLER DEVAM EDİYOR

İran’ın resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, Emini’nin gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybetmesi üzerine başlayan protestolar devam ediyor.

Kürdistan, Batı Azerbaycan, Kirmanşah, Elburz, Tahran, Gilan, Razavi Horasan, Yezd, Hürremabad, Senendec, Urumiye, Meşhed, Kirman, Mahabad, Divandere ve Bukan’da çeşitli düzeylerde düzenlenen protestolar devam ediyor.

İtalya'da seçimlerin galibi sağ ittifak oldu İtalya'da seçimlerin galibi sağ ittifak oldu

POLİS GÖSTERİCİLERE MÜDAHALE ETTİ

Başkent Tahran’ın Veliasr Caddesi, Veliasr Meydanı, Danışcu Parkı, Lale Parkı, Keşaverz Bulvarı, Hicab Caddesi, Fatımi Caddesi, İnkılap Caddesi gibi kalabalık bölgelerinde yoğunlaşan gösterilere çok sayıda İranlı katıldı.

Yüzlerce kişinin katıldığı gösterilere polis, göz yaşartıcı gazla müdahale ederken göstericiler ise çöp konteynerlerini yakarak yollara barikat kurmaya çalıştı.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, bazı göstericiler, güvenlik güçlerinin müdahale sırasında plastik veya benzeri mermiler kullandığını bildirdiler.

Tahran yönetimi aleyhine ve “Diktatöre ölüm”, “Kız kardeşimi öldüreni ben de öldüreceğim” şeklinde sloganlar atan göstericiler, caddelerden ayrılmayacaklarını söyledi.

İran gösteri1

MAHSA AMİNİ ÖLDÜRÜRMÜŞTÜ

Başkent Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Emini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Başlatılan protestolarda 5 kadın daha polisler tarafından öldürülmüştü.