ERKEN HABER - İran'ın güneydoğusunda yer alan Sistan-Beluçistan eyaletinin Zahidan kentinde yaklaşık 5 aydır cuma namazının ardından düzenlenen yönetim karşıtı gösteriler bugün de devam etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'a saldırı girişimi KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'a saldırı girişimi

Sosyal medyada yayımlanan ve eyaletin yönetim merkezi Zahidan kentinde çekildiği öne sürülen görüntülere göre, cuma namazı sonrası Mekki Camisi'nden çıkan kalabalık bir grup, yürüyüşe geçerek ülke yönetimini hedef alan sloganlar attı.

Güvenlik güçleri özellikle Mekki Camisi'nin çevresinde yoğun şekilde konuşlanırken bazı noktalarda göstericilerle güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı.

Merkezi İngiltere'de bulunan Beluç Aktivistleri Örgütü, güvenlik güçlerinin Mekki Camisi'nin içindeki protestocuların etrafını kuşattığını ve caminin içine göz yaşartıcı gaz atıldığını duyurdu. Örgüt, Mekki Camisi'ne giden sokaklara güvenlik güçleri tarafından göz tanıma kameraları yerleştirildiğinin iddia edildiği görüntüler yayımladı.

Öte yandan küresel internet erişimini izleyen Londra merkezli "Netblocks" internet sitesi de Twitter hesabından, Zahidan'da operatörlerin internet hizmetlerinde ciddi kısıtlamalar tespit edildiğini duyurdu.

- Eyalette "Kanlı Cuma" olayları protestoları tetikledi

İran'ın güneydoğusunda Sünnilerin yoğun nüfusa sahip olduğu Sistan-Beluçistan eyaleti, geçen yıl 30 Eylül'de cuma namazı sırasında protestocular ile İran güvenlik güçleri arasında yaşanan ve çok sayıda can kaybına yol açan olaylara sahne olmuştu.

İran basınında, Zahidan'da "Kanlı Cuma" olarak anılan olayların ülkedeki Mahsa Emini protestolarından farklı olarak 15 yaşındaki bir kız çocuğunun bir polis memuru tarafından cinsel tacize uğradığı iddiası üzerine başladığı yönünde haberler yer almıştı.

Takip eden günlerde Haş kentinde de gösteriler düzenlenmiş ve yine güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşılaşılmıştı. Olaylarda güvenlik güçlerinin aralarında bulunduğu onlarca kişi yaşamını yitirmişti.

Zahidan kentindeki Mekki Cami İmamı Abdulhamid İsmailzehi, 2 Ekim'de yaptığı konuşmada, olayları "facia" olarak niteleyerek, güvenlik güçlerinin halkın üzerine ateş açtığını söylemişti.

Zahidan başta olmak üzere Sistan-Beluçistan eyaleti, "Kanlı Cuma" olaylarının yaşandığı 30 Eylül'den bu yana her hafta cuma namazından sonra protestolara sahne oluyor.

Eyalette son aylarda bir aşiret lideri ve bir Sünni din adamı da suikasta uğramıştı.

İran resmi haber ajansı IRNA, 16 Şubat'ta "eyalette güvensizlik ortamının oluşmasında önemli rol oynadığı" öne sürülen iki yabancının gözaltına alındığını duyurmuştu.