ERKEN HABER - İran'da Mahsa Amini'nin öldürülmesiyle başlayan ve üç aydır süren protestolar neticesinde İran yönetimi olaylara sebep olan 'Ahlak Polisi' konusunda geri adım attı. Protestoların başlamasıyla birlikte 'İrşad Devriyesi' görevinden el çektirilen ahlak polisinin görevinin lağvedilmediği ancak askıya alındığına dair haberler geliyor. Ahlak polisi olarak bilinen İrşad Polisliği'nin henüz kaldırılmadığı ancak olaylar nedeniyle görevinin askıya alındığı belirtiliyor. 

Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün görev süresi uzatıldı Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün görev süresi uzatıldı

İran'da, Mahsa Amini protestoları devam ederken "ahlak polisinin" kaldırıldığı açıklanmıştı. Ancak doğrusunun kaldırılması değil görevinin askıya alındığı yönünde. 

Ahlak Polisi konusunda yaşanan gelişmeler;

ISNA haber ajansının aktardığına göre Başsavcı Muhammed Cafer Montazeri, "Ahlak polisinin yargıyla hiçbir ilgisi yoktur" diyerek ahlak polisinin kaldırıldığını söyledi. Habere göre Montazeri bu açıklamayı dini bir konferansta "ahlak polisinin neden kapatıldığını" soran bir katılımcıya yanıt verirken ifade etti. Montazeri'nin açıklaması, başörtüsü düzenlemesi hakkında "hem parlamento hem de yargının konu üzerinde çalıştığını" söylemesinden bir gün sonra geldi. Resmi adıyla Gasht-e Ershad ya da "Rehberlik Devriyesi" olarak bilinen ahlak polisi, sertlik yanlısı Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde kadınların başını örten "tesettür kültürünü yaymak" amacıyla kuruldu. Birimler 2006 yılında devriyeye başladı. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İran'ın cumhuriyetçi ve İslami temellerinin anayasal olarak sağlamlaştırıldığını ancak anayasayı uygulamak için "esnek olabilecek yöntemler bulunduğunu" söylemişti. 22 yaşındaki Mahsa Amini, kıyafet yönetmeliğini ihlal ettiği iddiasıyla gözaltına alınmış, daha sonra girdiği komada yaşamını yitirmişti.