Soruların sızdırıldığı gerekçesiyle iptal edilen KPSS 2022, bu pazar günü yenilenecek. Adaylara, yeni hazırlanan sorular sorulacak.

ERKEN HABER - Soruların sızdırıldığı şüphesiyle iptal edilen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın yenisi için geri sayım başladı. Yeni sınav bu hafta pazar günü gerçekleşecek. 1 buçuk milyona yakın adayın gireceği sınavda hazırlıklar tamamlandı. İptal edilen sınava dair soruşturma ise sürüyor.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 31 Temmuz 2022'de düzenlenen oturumları iptal edilen 2022-KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavları, yarın 81 il merkezi ve KKTC'nin başkenti Lefkoşa dahil 104 sınav merkezinde gerçekleştirilecek.

Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumu saat 10.15'te başlayacak. Sınavda 120 soruya karşılık adaylara 130 dakika süre verilecek.

Eğitim Bilimleri oturumu ise saat 14.45'te başlayacak. Adaylara 100 dakika süre verilecek ve 80 soru yöneltilecek.

Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00'dan sonra, öğleden sonraki oturumlarında ise saat 14.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

Alan bilgisi sınavları gelecek hafta başlayacak

Öte yandan ertelenen oturumlar da 24 Eylül itibarıyla yapılacak. Bu kapsamda, 2022-KPSS Lisans Alan Bilgisi 1. oturumu (kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri) 24 Eylül'de saat 10.15'te; Alan Bilgisi 2. oturumu (hukuk, iktisat, maliye) aynı gün saat 14.45'te; Alan Bilgisi 3. oturumu (işletme, muhasebe, istatistik) 25 Eylül saat 10.15'te düzenlenecek.

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 2 Ekim'de saat 10.15'te; ÖABT İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Alanı Sınavı ise 14.45'te yapılacak.

ÖSYM takvimine göre bu sınavların sonuçları 21 Ekim'de açıklanacak.

Ön lisans mezunlarının gireceği 9 Ekim'de düzenlenecek 2022-KPSS Ön Lisans sonuçları ise 3 Kasım'da ilan edilecek.

O SORULAR YENİ AKADEMİSYENLERCE HAZIRLANDI

Uzman ve başöğretmenlik sınavına mazeret değişikliği Uzman ve başöğretmenlik sınavına mazeret değişikliği

Hazırlıklar tamamlandı, geri sayım başladı. Soruların sızdırılma şüphesiyle iptal edilen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın yenisi 18 Eylül Pazar günü yapılacak. Yaklaşık 1 buçuk milyon adayın önüne, bu kez yeni akademisyenler tarafından hazırlanan yeni sorular gelecek. ÖSYM'nin yıllardır kullandığı soru havuzu yeni sınav için tamamen silindi. Yeni sınav, tamamen yeni soru havuzundan oluşturuldu. Böylece geçmiş soruların sızıp sızmadığına dair tartışmaların önüne geçilmesi ve soruşturmanın sağlıklı yürümesi hedeflendi.

KAÇ SORUYA, KAÇ DAKİKA VERİLECEK?

18 Eylül'de yapılacak olan genel yetenek genel kültür oturumu saat 10.15'te başlayacak. İki testte adaylara 120 soru sorulacak ve 130 dakika süre verilecek.

ÖSYM'DEN ADAYLARA UYARI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığından (ÖSYM), 2022-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans Genel Kültür-Genel Yetenek oturumları için adayların saat 10.00'dan, Eğitim Bilimleri oturumu için saat 14.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacağı bildirildi.

ÖSYM'nin sosyal medya hesabından, ağustos ayında iptal edilen ve 18 Eylül Pazar günü yeniden yapılacak sınavla ilgili "2022-KPSS Lisans adaylarımızın dikkatine" başlığıyla açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre, adaylar, sınava girebilmek için Sınava Giriş Belgesi ile fotoğraflı nüfus cüzdanını, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartını veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportunu yanında bulunduracak.

Bu belgelerin dışında, Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait pembe ve mavi kartlar, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı veya kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kimlik kartı, kimlik belgesi olarak kabul edilecek.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK OLACAK

Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, KPSS'ye katılacak adayların mağduriyet yaşamamaları için nüfus müdürlüklerinin ve emniyet birimlerinin tüm hazırlıklarını tamamladığını belirtti.

Bakan Soylu, paylaşımında şunları kaydetti:

"Adaylarımızın sınav yerlerine erken gitmeleri önemli. Olası bir aksilikte 6 bin 725 ekip aracı, 1949 motosikletli polis ekipleri yardım için hazır. Nüfus müdürlüklerimiz, 18 Eylül Pazar günü 07.00-15.00 saatleri arasında açık bulunacak. Sınava girecek tüm adaylara başarılar dileklerimizle."

DDK İNCELEMESİNE DEVAM EDİYOR

Ayrıca Devlet Denetleme Kurulu müfettişlerinin ÖSYM'de incelemesi de 40 günü aşkın süredir devam ediyor. Müfettişler güvenlik önlemleri çerçevesinde tüm süreçleri detaylı analiz etti. Soruşturmanın artık son aşamada olduğu kaydedildi. Ve bir an önce raporun hazırlanıp varsa sorumlular hakkında işlem yapılması bekleniyor.