ERKEN HABER - Ekrem İmamoğlu’nun çağrısının ardından İstanbullular Saraçhane’ye akın etti. Destek için giden İstanbullular, paylaşımlar yaparak desteklerini sundu.

Fotoğraf: Trafik kamerası

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında kamu görevlisine hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın bugünkü duruşması görülüyor. İmamoğlu ‘16 milyon İstanbulluyu’ Saraçhane’ye davet etmişti.

İmamoğlu’nun çağrısına Twitter’dan destek yağdı.

Gelen mesajlarda Saraçhane’ye varan yurttaşlar buradaki kalabalığı da görüntüledi. Trafik kameralarında Saraçhane’nin önündeki kalabalık da görüntülendi.

Hakkında hapis cezası ve siyasi yasak istenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun çağrısının ardından Saraçhane'de hareketlilik ve toplanmalar başladı. İmamoğlu'nun çağrısına pek çok siyasi isim destek vererek, Saraçhane'ye doğru yola çıktıklarını duyurdu. 

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de katılmasının beklendiği açıklamaya, çok sayıda CHP yöneticisi ve milletvekillerinin yanı sıra, vatandaşlar da katılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, savcının hakkında siyasi yasak ve hapis talep ettiği davaya ilişkin olarak, "Karar ne olursa olsun, kâh sevincimizi kâh irademizi göstermek adına herkesi saat 16.00’da Saraçhane’ye davet ediyorum" paylaşımını yapmıştı. 

Saraçhane'de geniş güvenlik önlemi alındı 

İmamoğlu, Başkanlık binası önüne getirilen otobüs üzerinden vatandaşlara seslenecek. Bölgede geniş güvenlik önlemleri alındı. İBB’ye ait özel güvenliklerin yanı sıra Çevik Kuvvet ekipleri sevk edildi. Belediyenin etrafı güvenlik güçlerince bariyerlerle çevrildi.

Sloganlar atılıyor 

Ekrem İmamoğlu'nun çağrısının ardından TOMA’ların ve yüzlerce polisin olduğu Saraçhane'de "Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek," "Ekrem başkan yalnız değildir", "Hak, Hukuk, Adalet" sloganları atılıyor.

Kılıçdaroğlu İmamoğlu ile görüştü, bilgi aldı 

Almanya ziyaretinde olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul’daki dava sürecini yakından takip ettiği ve az önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ile de telefonda görüşerek, bilgi aldığı öğrenildi.

Türkiye İşçi Partisi, İyi Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Memleket Partisi, Demokrat Parti ve partililer İmamoğlu'na desteklerini paylaştı. 

Bahçeli: "MHP'ye kumpas kurulmaktadır" Bahçeli: "MHP'ye kumpas kurulmaktadır"

Ne olmuştu?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 30 Ekim 2019 tarihinde Fransa'nın Strasburg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak katılmıştı.

İmamoğlu bu kongrede yapmış olduğu konuşmada; seçim sürecinde kamu kaynaklarının iktidar lehine sınırsız bir şekilde kullanıldığını, seçim süresince toplumu bölen ve kutuplaştıran dil kullanıldığını, Cumhurbaşkanı ve kabine üyelerinin seçim yasaklarını dikkate almayan eylem ve uygulamalarını, devletin haber ajansı olan Anadolu Ajansının seçim sonuçlarını manipüle etmek istediğini söylemişti.

İmamoğlu iktidarın 31 Mart seçimini yönetmekle yetkili olan Yüksek Seçim Kurulu kararı ile iptal ettirerek kazanmak istediğini savunmuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım 2019 tarihinde bir açıklama yaparak  kongrede yapmış olduğu konuşmasından dolayı İmamoğlu için "Avrupa Parlamentosu'na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek. Bu iş bu kadar bedava değil" demişti.

İmamoğlu aynı gün (4 Kasım 2019) Soylu’nun bu sözlerinin hatırlatılması üzerine basın mensuplarına yaptığı açıklamada "31 Mart'ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa' da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan biten şeylere baktığımızda, tam da 31 Mart'ta seçimi iptal edenler ahmaktır, önce oraya bir odaklansın" ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından 15/11/2019 tarihli ihbar üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış, ardından dava açılmıştı.

İddianamede, İmamoğlu'nun o dönem YSK Başkanı olan Sadi Güven ile 10 YSK üyesine yönelik zincirleme şekilde "kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen hakaret" suçunu işlediği belirtilerek, 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.


Hakaret suçunu işlediği yönünde karar çıkması ve hapis cezası verilmesi durumunda İmamoğlu’nun siyasi yasaklı hale gelmesi söz konusu olacak.