ERKEN HABER - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun hapis ve siyasi yasak talebiyle yargılandığı davanın duruşması görülecek. İmamoğlu, duruşma öncesinde davaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yeni kurulan Cadde TV'de istifa depremi! Yeni kurulan Cadde TV'de istifa depremi!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, "Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkan ve üyelerine hakaret ettiği" iddiasıyla yargılanmasına Çarşamba günü İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek. İmamoğlu 4 yıl 1 aya kadar hapis ve Türk Ceza Kanunu'nun 53. maddesi uyarınca "siyasi yasak" talebiyle yargılanıyor.

Duruşma öncesinde konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, adalete "güvenmek istediğine" işaret ederek, "Umarım kalplerinde adalet hissiyle ve en güçlü hukuk bilgileriyle karar versinler" dedi.

"Siyasi yasak gelirse ne yapacaksınız?" sorusunu yanıtlayan İmamoğlu, "Vicdanıma ve ruhuma bu duyguyu yerleştirmiyorum. Ben hiç negatif düşünmeyi sevmem. Yarın kötü bir karar, böyle bir duygu hissetmiyorum, hissetmek de istemiyorum. Milletimiz adına da Türkiye Cumhuriyeti yargısı adına da istemiyorum. Ekrem İmamoğlu bundan en son zarar görecek kişi. Siyaseten fayda göreceğimi iddia edenler var. Ben öyle bir faydanın zerresini istemiyorum" diye konuştu.

DURUŞMADA KARAR BEKLENİYOR

Bir önceki duruşmada İmamoğlu'nun avukatı Kemal Polat, hâkimin ihsas-ı reyde bulunduğunu (tarafını belli ettiği) ileri sürerek, reddi hâkim talebinde bulunmuştu. Hâkim ise bu talebi reddetmişti. Duruşma, avukat Polat'ın reddi hâkim talebinin üst mahkemeye gönderilmesi için 14 Aralık'a ertelenmişti. Üst mahkeme olan Anadolu 17. Ağır Ceza Mahkemesi de önceki hafta, İmamoğlu'nun avukatının yaptığı reddi hâkim talebinin reddine karar verdi.

Yapılacak duruşmada ise mahkemenin karar vermesi bekleniyor.

Kaftancıoğlu'ndan "İstanbul yargılanıyor" paylaşımı

CHP İstanbul Hukuk Komisyonu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, İmamoğlu'na destek olmak için tüm avukatlara adliyeye gelmeleri için çağrıda bulundu.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da sosyal medya hesabından "Sadece İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu değil, 16 milyon İstanbullunun iradesi ve İstanbul yargılanıyor!" paylaşımında bulundu.