Ara buluculuk zorunlu hale getirildi Ara buluculuk zorunlu hale getirildi

ERKEN HABER - Kamuoyunda 'ahmak davası' olarak konuşulan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı dava Kartal’daki Anadolu Adliyesi 7’inci Asliye Ceza Mahkemesi’de bugün görülecek. 

Ekrem imamoğlu

Duruşma öncesi adliye çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı. Yüzlerce CHP’li sabahın erken saatlerinde Adliye önünde toplanmaya başladı. Önceki duruşmalarda CHP’lilerin toplandığı otopark alanı da kapatıldı.

Ekrem İmamoğlu-1

Olası bir ceza çıkması halinde İmamoğlu’nun İBB Başkanlığı’nı bırakması gerekiyor. İBB Meclisi’nde AK Parti çoğunluğu nedeniyle İBB Başkanlık koltuğunun AK Parti’ye geçmesi ve CHP’nin İstanbul'u Ak Parti'ye kaptırması anlamına geliyor.

engin altay

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, duruşmayla ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye’yi dünyaya rezil eden bir davadır. Her halde demokrasiyi savunmamız gerekiyor. Burada olumsuz bir karar çıkacağı belli. Yeni bir başlangıç olur. Yargının çürüdüğü tescillenmiş olacak.”

davutoğlu-3

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu makamında ziyaret edecek. Görüşme, saat 11.00'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane'deki binasında gerçekleşecek. Alınan bilgiye göre ikili görüşmenin ardından birlikte cuma namazı kılacak.

Süleyman Soylu-1

BU DURUMA NASIL GELİNDİ?

İBB Başkanı İmamoğlu, 30 Ekim 2019 tarihinde Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenen kongrede 31 Mart seçimlerinin iptal edilmesine değinerek siyasi eleştirilerde bulundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım 2019 tarihinde bir açıklama yaparak “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek” ifadelerini kullandı. İmamoğlu da bunun üzerine “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan biten şeylere baktığımızda, tam da 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır, önce oraya bir odaklansın” yanıtı verdi.

ysk

Ardından YSK suç duyurusunda bulundu, Soylu müdahil oldu ve İmamoğlu'na dava açıldı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede o dönem Yüksek Seçim Kurulu’nda çalışan Emekli YSK Başkanı Sadi Güven’in de aralarında olduğu 11 kişinin mağdur olduğu belirtilmişti.İddianamede, İmamoğlu’nun "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret" suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapsi ile seçme ve seçilme haklarından mahrumiyeti istenmişti.