ERKEN HABER – Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Kurucular Kurulu ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İlker Çelik, “DEVA, Anayasa’dan Türklüğü çıkarıyor” şeklindeki eleştirilere yanıt verdi.

Partileri tarafından hazırlanan Anayasa teklifi taslağında, Anayasa’da “devletin şekli, cumhuriyetin nitelikleri, devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, milli marşı ve başkenti”ni teminat altına alan ilk 3 maddesiyle ilgili herhangi bir düzenlemenin söz konusu olmadığına dikkati çeken Çelik, bu maddelerin değiştirilemeyeceğini ve değiştirilmesinin dahi teklif edilemeyeceğine dikkati çekti.

“Anayasanın da Türklüğün de teminatı DEVA” diyen Çelik, şöyle devam etti:

“Anayasalar, toplumsal mutabakat metinleridir. Darbe sürecinde hazırlanan ve günümüze kadar uygulanan Anayasa’nın ‘sivil anayasa’ şeklinde düzenlenmesi her siyasi partinin gündeminde bulunuyor. Anayasa değişikliği teklifimizin özünde Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi’nin getirilmesine ilişkin değişikliklerdir.

Cumhur'un protokolü hazır, BBP var, HÜDAPAR yok Cumhur'un protokolü hazır, BBP var, HÜDAPAR yok

Anayasa’nın 42. ve 66. Maddelerinde önerdiğimiz değişiklik, anadil özgürlüğü ve toplumun 85 milyonunu kapsayacak vatandaşlık tanımıdır.  66. maddeyi değiştirelim, diyoruz. Vatandaşlık tanımının içerisine 85 milyon vatandaşımızın hepsini koyduk. Şu anda o maddeyi vatandaşlarımızın üçte biri ‘Ben gerçekten vatandaş mıyım?’ diye okuyor. Öyle bir değişiklik yapalım ki 85 milyonun hepsini kucaklayan madde haline gelsin. Bunda bir şey yok. Türkiye’yi yönetmeye talip olan partimiz, Türklüğün ve Anayasanın güvencesidir.”

İlker Çelik, partilerinin engellenemeyen yükselişinin, bazı medya organlarında yayınlanan haberlerle algı operasyonuyla engellenmeye çalışıldığını söyledi.

Çelik, “Bizim ortak noktamız demokrat bir bakış. Eşit vatandaşlığa inanan bir üye yapımız var. Biz insanların etnik kimliğine, dinine, mezhebine, inanıp inanmamasına, yaşam tarzına bakmıyoruz. 85 milyonun hepsi vatandaşımızdır. Herkes için özgürlük, herkes için adalet, herkes için refah, herkes için zenginlik” İfadelerini kullandı.