ERKEN HABER - Prof. Dr. İlber Ortaylı, KAFA TV Youtube kanalında, "İlber Ortaylı İle Cahille Sohbeti Kestim" programında CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu'na verilen siyasi yasak ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ortaylı, "Böyle şeyleri tasvip etmiyorum, bunlar gülünç şeylerdir. Siyasi yasak diye bir şey olmaz." diyerek 1980 darbesindeki yanlış uygulamaları örnek verdi. Ortaylı, "Toplumda bir insanı ezeyim derken bazen onu olmayacağı yere de çıkarırsın" ifadelerini kullandı.

KAFA TV Youtube kanalında, "İlber Ortaylı İle Cahille Sohbeti Kestim" programında konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu'na verilen siyasi yasağı eleştirdi. Toplum huzuru açısından çok tehlikeli olduğunu belirten Ortaylı, "Bunlar gülünç şeylerdir. Manasız şeylerdir" dedi.

Nurdağı ve İslahiye'de 214 prefabrik ev teslim edildi Nurdağı ve İslahiye'de 214 prefabrik ev teslim edildi

2023 seçimleri hakkında yorumlarda bulunan Ortaylı, gönüllü müşahit olunması için propaganda yaptığını söyledi. Nedenini ise "partilerde maalesef o direnç kalmamıştı" sözleriyle açıklayan Ortaylı, 2019 yerel seçimlerde gösterdiği performanstan dolayı CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nu tebrik etti.

"İstanbul il başkanlarından bir hanımefendi tebrik ediyorum. O iyi düzenledi. 20 milyonluk yerde kolay iş değil o" diyen Ortaylı, Kaftancıoğlu'na verilen siyasi yasak kararını da şöyle değerlendirdi:

Böyle şeyleri tasvip etmiyorum. Bunlar gülünç şeylerdir. Manasız şeylerdir. Suç varsa ortada delili varsa cezası vardır yargısı vardır. Siyasi yasak bu ne demek yani... Neye benziyor biliyor musun? Bir sürü insanı vatandaşlıktan attılar Türkiye'de 80 darbesinde geldi bu. Vatandaşlıktan nereye atıyorsun ya? Allah öyle göndermiş bu insanı bu memlekete. Sana soruyorlar mı? Sormuyorlar. Bir gün bir yerde doğuveriyorsun.

Başka bir yerde doğsan bile anan baban dolayısıyla bir yere bir şeye ait oluyorsun.

Bu yanlıştır. Lüzumsuzdur.

Ta eski Yunanistan'da, İtalyan ortaçağında sürerler vatandaşları. Çünkü vatandaşlıktan atamazsın çünkü Allah vergisi. Bu da onun gibi bir şey... Siyasi yasak. İnsan zaten siyasi bir mahluktur. Hiç böyle şeylere kimse tevessül etmesin. Çok tehlikeli bir şeydir bu. Huzuru ve asayişi bozan şeylerdir. Bunlardan çekineceksiniz.

Aklı başında bir idare ve mekanizme bu gibi politikalara hiç tevessül etmez. Suç varsa ortada kanun el koyar o başka bir şey.

Toplumda bir insanı ezeyim derken bazen onu olmayacağı yere de çıkarırsın.