ERKEN HABER - AK Parti Grup Başkan Vekili Emin Akbaşoğlu, "EYT ve sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin düzenlemeleri aralık ayı içinde yapmayı planlıyoruz. En kötü ihtimal 2023 yılı başında yasalaşmasına şahit olacağız " dedi.

Türkiye ile İsveç ve Finlandiya heyetleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görüşecek

İktidar partinin Meclis'teki grup başkan vekili olan Akbaşoğlu, toplumun büyük bir kesimin ilgilendiren 5 büyük adımı şöyle sıraladı: 1-Asgari Ücret, 2-Memur ve Emeklilerin Maaş Düzenlemesi, 3-3600 Ek Göstergenin Yasalaşması, 4-Sözleşmeli Personelin Kadroya Alınması 5-EYT Düzenlemesi

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için geri sayım başladı. İlk etapta 1 buçuk milyon kişiyi sonrasında ise 5 milyon kişiyi ilgilendirecek olan EYT için AK Parti'den beklenen açıklama geldi.

AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, milyonlarca insanın beklediği EYT konusuna da değinen Akbaşoğlu, EYT için net bir tarih verdi.

"5 ADIM ATACAĞIZ"

para1

Diyarbakır'da ekmeğe zam geldi Diyarbakır'da ekmeğe zam geldi

Akbaşoğlu, sözleşmeli ve personel ve EYT'lilerin de yasal düzenlemeye kavuşması ile verilen sözlerin tamamının yerine getirildiğine söyleyerek şu şekilde konuştu: "Hatırlarsanız geçen sene bu zamanlar 5 adım atacağız demiştik. Bütün bunları bir süreç yönetimi ve sıralama olarak hayata geçireceğiz demiştik. İşte 2022 sonuna kadar bütün bu 5 adımın hepsinin hayata geçirildiğine inşallah şahit olacağız. Şimdi sırada EYT'li kardeşlerimizin durumu var. Onunla ilgili detaylı bir çalışma yapıldığını bütün kamuoyu artık biliyor. Geçen sene deklare ettiğimiz ve inşallah asgari ücretle beraber, memur ve emeklilerimizin maaşlarının düzenlenmesi, 3600 ek göstergenin yasalaştırılması, akabinde sözleşmeli personelin durumunun yasalaştırılması ve nihayetinde de EYT'li kardeşlerimizin durumlarının ele alınarak bunların yasa teklifine döndürülerek yasalaştırılması süreçlerini yaşayacağımızı ifade etmiştik. Temmuz ayına kadar ilk 3'ünü gerçekleştirmiştik. 3600 ek gösterge ile ilgili yasal düzenlemeyi yaptık. 15 Ocak 2023 tarihi itibarıyla da bütün memurlarımız ve emeklilerimiz bundan istifade etmiş olacaklar. Akabinde sözleşmeli ve personel ve EYT'li arkadaşlarımızın da yasal düzenlemeye kavuşmasıyla da bütün bu verdiğimiz sözlerin bir bir yerine getirileceğine şahit olacağız."

para2

"ARALIK AYI İÇİNDE YA DA 2023 BAŞINDA YASALAŞACAK"

Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ve EYT konusuyla ilgili tarih veren Akbaşoğlu aralık ayını işaret etti.

akbaşoğlu

Akbaşoğlu, "Bu konuda çalışmaların devam ediyor. Konuyla ilgili milletvekili arkadaşlarımız gerekli altyapı çalışmalarıyla beraber inşallah Meclis takvimine uygun bir şekilde bunları çalışıp Meclis'in gündemine getirmek istiyoruz. Bunu Aralık ayı içerisinde yapma planımız söz konusu. Bütçe takvimi ve Meclis'in çalışıp çalışmayacağı çerçevede bunu Meclis'in kendi takvimi içerisinde değerlendireceğiz. En kötü ihtimalle bunun 2023 başında yasalaşmasına hep beraber şahit olmuş olacağız" şeklinde cümlelerini noktalandırdı.