ERKEN HABER - Türkiye’de son yılların en kurak kışı yaşanıyor. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrederken yağışlar da bir yılda yüzde 57 oranında azaldı. Dünya ve Türkiye için sıcak havaların artarak devam edeceğini söyleyen Meteoroloji Mühendisi Güven Özdemir, “Maalesef kış ayları biraz kısalacak, yaz ayları biraz daha uzun olacak” diye konuştu.

KIŞ ORTASINDA BAHAR HAVASI

Türkiye’de devam eden sıcak havalar kış mevsiminde adeta bahar havası yaşatıyor. Tarım başta olmak üzere pek çok alanı tehdit eden sıcak hava ve kuraklıkta, barajlardaki su seviyesinde ciddi azalmalar yaşandı.

Sıcaklıkların anormal şekilde mevsim normallerinin üzerinde devam ettiğini dile getiren Meteoroloji Mühendisi Güven Özdemir, “Son 10 yılın en kurak mevsimini yaşıyoruz. Aralık ve ocak ayı sıcak olarak geçti. İklim krizi, sıcaklıkların global olarak artmasına neden oldu. Dünya atmosferinde cereyan eden hava olaylarının dengesinde bir farklılık oluşmaya başladı. Bu farklılığın önüne geçilmezse bu durum artarak devam edecek. Sıcaklıkların artışı önümüzdeki yıllarda bu şekilde giderse iklim değişikliklerini de göreceğiz. Karadeniz Bölgesi’ndeki yağışlı hava ama güney tarafta daha sıcak, daha kurak. Üretimde azalma, bunları göreceğiz. Maalesef kış ayları biraz kısalacak, yaz ayları biraz daha uzun olacak” değerlendirmesini yaptı.

Çay fabrikasında yangın: Gökyüzü siyah dumanla kaplandı Çay fabrikasında yangın: Gökyüzü siyah dumanla kaplandı

TAHIL AMBARI ZOR DURUMDA

Türkiye’nin ‘tahıl ambarı’ olarak bilinen Konya Ovası’nda da beklenen yağışlar düşmediği için tehlike artıyor. Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, “Konya Havzası’nda, durum gün geçtikçe kötüye gidiyor. Hala yağmur veya kar yok. Eskiden bu zamanlarda, kapıdan dışarıya çıkamıyorduk. Ekim ve kasım aylarının sonuna doğru çok hafif yağışlar oldu. O yağışlardan dolayı tohum çimlendi, ama toprağın altında kaldı ve bozulmaya yön tuttu. Şu anda sahada 3’te 2 hasar var. Kurak alanlarda yüzde 50, yüzde 70 arasında sıkıntı var. Yağışsız ortam devam edecek olursa; bu oran yüzde 100 kurak alana doğru gidiyor” dedi.

ÇİFTÇİ YAĞIŞ BEKLİYOR

Su kullanımının önemine de dikkat çeken Kavuneker, “Çiftçi acilen yağış bekliyor, ama maalesef uzun bir periyotta da görülmüyor. Suyun önemi daha da arttı. O yüzden dış havzalardan buralara su aktarımı yapılması gerekiyor. Suyu, çiftçisinden esnafına, sanayicisine, ev kadınına kadar çok tasarruflu kullanmamız lazım. Dünyada su ile gıdaya ulaşamazsak; hayat diye bir şey kalmaz. Ne teknolojinin ne de başka bir şeyin önemi var. İnsan yaşamı için önemli olan; hava, su ve gıda. Onun için hep birlikte suyumuza sahip çıkmamız gerekiyor” diye konuştu.

ARILAR ‘BAHAR GELDİ’ ZANNETTİ

Karasal iklimin hüküm sürdüğü Gümüşhane, ülke genelinde etkili olan kuraklığı en yüksek oranda yaşayan illerden birisi. Barajların çekilerek enerji üretimini sekteye uğrattığı Gümüşhane’de dağların zirvelerinde bile kardan eser yok. Hava sıcaklığının gündüzleri 10 dereceyi geçtiği Gümüşhane’de kovandan çıkmaması gereken arılar bahar aylarındaki gibi kovanlarını terk etmeye başladı. Normal zamanda kar altında kalması gereken kovanların ısınması sonucu içindeki arılar kümelenmek yerine dışarı çıkıp uçuşmaya başlayınca kovanının içindeki besinleri bitme noktasına geldi. Arıcılar bu durumu yıllardır yaşamadıklarını belirtip “En son Çernobil’den sonra böyle bir şey görmüştük” diye konuştu