ERKEN HABER - Mafya lideri Sedat Peker'in bulunduğu BAE’ye ziyareti ile dikkat çeken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ülkenin milli günü etkinliğine katıldı. Soylu, bir yıl önce katıldığı bir TV programında 15 Temmuz darbe girişiminin faili olarak ABD ve BAE’yi işaret etmişti.

soylu-bae2

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinin ardından ülkenin  51. milli günü etkinliğine katıldı.

BİRLİKTE PASTA KESTİLER

Soylu, BAE Ankara Büyükelçisi Saeed Thani Hareb Al Dhaheri ile pasta kesti. 

Bakan Soylu, Ankara’da bir otelde, BAE’nin 51’inci milli günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, bu ülkenin milli gününü tebrik etti.

soylu-bae3

“51 YIL ÖNCE GÜÇLÜ BİR HİKAYE BAŞLADI”

Soylu, 3 gün önce bulunduğu BAE’de, bu ülkenin milli gün heyecanının nasıl yaşandığına ve şehirlerin nasıl süslendiğine şahit olduğunu belirterek, “51 yıl önce güçlü bir hikaye başladı. Bu hikaye sadece bir ekonomik kalkınmanın ve gelişmişliğin hikayesi değil aynı zamanda bir ülkenin 51 yılda nasıl bir siyasal, teknolojik güç olduğunun, nasıl dünya aktörlerinden birisi haline geldiğinin önemli bir hikayesidir.” dedi.

soylu-bae4

''YOLCULUĞUMUZ UZUN SÜRECEK”

Soylu, BAE ziyaretine değinerek, “Al Nahyan’ın bize söylediği ‘yapacak çok işimiz, atacak çok adımımız var. Hem ümmete hem dünyaya elbette ki yapacaklarımız, sorumluluklarımız var’ sözü bundan sonra da yolculuğumuzun çok uzun süreceğinin en büyük delilidir.” dedi.

Soylu_BAE-1

15 TEMMUZ’UN FAİLİ VE FİNANSÖRÜ DEMİŞTİ

Erdoğan, AFAD Kocaeli Çarşısı'nı ziyaret etti Erdoğan, AFAD Kocaeli Çarşısı'nı ziyaret etti

Soylu başta olmak üzere, yandaş medya BAE’yi, 15 Temmuz darbe girişiminin finansörü ve faili olarak suçladı.

Süleyman Soylu 19 Mayıs 2021’de katıldığı bir televizyon programında, “BAE, ABD ile birlikte 15 Temmuz darbesinin failidir. 15 Temmuz’u yapanları ABD’de saklıyorlar, ortakları da Birleşik Arap Emirlikleri’nde” ifadelerini kullanmıştı.