ERKEN HABER - Uğur Kutay, üniversitede verdiği ders sırasında konunun dışına çıkarak, Hz. Mumammed (s.a.v) ve Müslümanlara yönelik hakaret etti. İtiraz eden öğrenciye karşılık veren Kutay'ın ifadeleri tepkilere yol açtı.

Yaşanan olayın ardından birkaç öğrencinin birleşerek rektörlüğe şikayet dilekçesi verdi. Bunun üzerine Kutay'a disiplin ve ceza soruşturması açıldı.

Peki Uğur Kutay olayı nedir? Sosyal medyada Peygamber Efendimize (s.a.v.) hakaret olayı olarak duyulan ve araştırılan konunun detayları.

Uğur Kutay olayı nedir?

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda Birgün Gazetesi yazarı Uğur Kutay'ın, "Senaryo Yazımı" dersinde müfredat dışına çıkarak dini değerlere hakaret ettiği iddia edildi.

Bir grup öğrenci Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü'ne Kutay'ın bu davranışı nedeniyle dilekçe verdi. Öğrenciler aynı zamanda;

"Yalnızca bu tarihteki derste değil sürekli olarak derslerimizde ders ile uzaktan yakından alakası olmayan konulara girip dini alaya almaktadır ve inananları hedef göstermektedir" ifadelerini kullandıkları dilekçeyi imzaladılar.

uğur kutay peygambere hakaret

Öğrenci ile Kutay arasındaki diyalog

Dilekçede öğretim görevlisi Uğur Kutay ve bir öğrencinin yaşadığı diyalog da yer aldı. Dilekçede yer alan diyalog;

"Bir kısım Müslüman olduğunu söyleyenlerin saçma hareketlerine ettiği laflara karşılık bir öğrencinin 'Müslümanların yaptığı saçmalıkları İslam'a atfedemeyiz." sözü üzerine öğrenciye; 'Sen İslam propagandasının dayattığı zekânın bir ürünüsün.' Demiştir. Sınıftaki tüm öğrenciler de bu söylemlere şahittir. Gereğinin yapılmasını arz ederiz."

Şehit ve şehit ailelerine hakaret!

Öğrenciler, sadece olayın yaşandığı gün değil, Kutay'ın geçen derslerde de Hz. Peygamber'e (s.a.v.) hakaret ettiğini ve hadislerle dalga geçtiğini vurguladılar.

Kutay'ın şehit ailelerini ve şehit kavramına inananlara; nekrofi (cesetlere ilgi duyma) hastalığı ile bağdaştırıldığı da yazılı olarak ifade edildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nden açıklama

45 bin yeni öğretmen ataması yapılacak 45 bin yeni öğretmen ataması yapılacak

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Umut. R. Tuzkaya, kamuoyunda büyük tepkilere neden olan olayın ardından açıklama yaptı.

Tuzkaya, açıklamasında, şunları kaydetti:

"Kamuoyuna Duyurulur: Öğr. Gör. Uğur Kutay hakkında disiplin ve ceza soruşturması açılmış ve savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Dersleri başka bir akademisyene aktarılmıştır."