ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın diplomasıyla ilgili tartışmalar yaşanırken dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Hürriyet gazetesi, Erdoğan'ın mezuniyet belgelerini kamuoyuyla paylaştı. Erdoğan’ın üniversite mezuniyet belgesi, mezunlar defteri, askerlik şubesine yazılan yazı ve okul kayıt defteri gibi resmi evraklar da haberde görüldü.

Hürriyet'ye yer alan haberde, Altun'un paylaşımı kaynak gösterildi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1974 yılında üniversiteyi kazandığında başladığı okulun adının İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi olduğu biliniyor. Bu okul daha sonra öğretim hayatına Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi olarak devam ediyor.

diploma

Altun’un açıkladığı belgelere göre Erdoğan’a bu okuldan verilen 678 no’lu ve 3 Nisan 1981 tarihli geçici mezuniyet Belgesi Dekan Doç. Dr. Sinan Artan imzasını taşıyor. Aynı belgenin 677 sayılı olanında ise Recep Tayyip Erdoğan imzası ve el yazısıyla, ‘geçici mezuniyet belgemin aslını elden aldım’ ifadesinin yer aldığı görülüyor.

Sandıklar açıldı, işte sonuçlar Sandıklar açıldı, işte sonuçlar

Erdoğan’ın Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olduğuna dair bir başka belge ise Marmara Üniversitesi mezunları ve tüm öğretim kadrosunun fotoğraflarıyla sıralandığı 1983 tarihli defterde yer alması.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üniversite mezuniyetini belgeleyen bir yazışma da fakülte sekreterliğiyle Rize Askerlik Şubesi Başkanlığı arasında gerçekleşmiş. Fakülte Sekreteri Kamuran Orhan imzasıyla Rize Askerlik Şubesi’ne gönderilen 3 Nisan 1981 tarihli bu yazışmada, okulun 2443 numaralı öğrencisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mezuniyeti bildiriliyor.

Üniversite sınavına girdiği yıl olan 1974’e ait Üniversitelerarası Seçme Sınavı Sonuç Belgesi’nde ise Erdoğan’ın İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni kazandığı bilgisi yer alıyor.

Konuya ilişkin dün de Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada “Sayın Cumhurbaşkanımızın üniversite yıllarında aldığı bütün derslerin dökümü ve başarı notlarını havi transkript belgeleri, öğrenci fişleri, dilekçeleri, fotoğrafları, askerlik tehiri ve mezuniyet kayıtları gibi olağan öğrencilik ve mezuniyet işlemlerine ilişkin belgeler, diğer mezunlarımızınki gibi üniversitemizde muhafaza edilmektedir” denildi. 

Sözcü TV spikeri Fatih Portakal da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite diploması konusunda İletişim Başkanı Fahrettin Altun'a çağrıda bulunmuştu. Portakal, "En azından bu seçimde diplomayı gösterin" ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan da, geçtiğimiz günlerde Erdoğan'ın diplomasıyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Özcan, Erdoğan'ın üniversite diplomasını YÖK Başkanı olduğu dönemde araştırdığını ama bulamadığını söylemişti. Özcan, "Kayalara çarptığınız zaman söylenecek söz olmuyor" demişti.(