ERKEN HABER - Nail Kadırhan'ın haberi - HÜDA-PAR, seçimlerde aday çıkartmayacaklarını açıkladı. Genel başkan Zekeriya Yapıcoğlu, Erdoğan'ı destekleyeceklerini açıkladı.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, seçimlerle ilgili açıklama yaptı.

HÜDA-PAR, "2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı adayı Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı destekleme kararı aldık. Parlamentoyla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

Diyarbakır'da düzenlenen toplantının ardından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Kamuoyunun da yakından takip ettiği gibi seçimlerin yenilenmesine dair karar dün sayın Cumhurbaşkanı tarafından imzalandı ve kararın Resmî Gazetede yayımlanmasından sonra toplanan YSK, seçimlerin 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılmasına karar verdi.

Seçim sürecinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Seçim tarihinin netleşmesinden sonra siyasi trafik hızlanmaya başladı. Dün de basınla paylaştığımız gibi bugün Başkanlık Divanı toplantımız vardı. Toplantıda seçimlerle ilgili vardığımız kararı paylaşacağım. Ama müsaadeniz olursa ben 6 Şubat günü yaşadığımız ve halen acısı taze olan deprem felaketi ile ilgili olarak kısa bir değerlendirmede bulunmak istiyorum.

11 ilde yıkımlara ve can kayıplarına yol açan deprem, asrın felaketi olarak nitelendirilmişti. Gerçekten de kelimenin tam manasıyla da böyledir. Parti olarak depremden etkilenen bölgeleri ilk günden itibaren ve artan bir yoğunlukta ziyaret ediyoruz sadece il ve ilçe merkezlerini değil mümkün mertebe depremden etkilenen köyleri de ziyaret edip sorun ve sıkıntıları tespit etmeye çalışıyoruz. İmkanlar ölçüsünde başta AFAD olmak üzere resmi kurum ve kuruluşları ve yardım için bölgede bulunan sivil toplum kuruluşlarını, dernekleri, vakıfları ve cemaatleri ihtiyaç alanlarına yönlendirmeye gayret ediyoruz.

Afet çok geniş bir alanda etkisini göstermiştir. Yıkılan veya hasar gören bina sayısı yüzbinlerle ifade ediliyor. Can kayıplarımız elli bin sınırına dayandı. Bu vesile ile depremlerde vefat eden kardeşlerimize bir kez daha rahmet diliyorum. Allah, geride kalan yakınlarına sabr-ı cemil versin. Yaralılarımıza acil şifalar ihsan etsin. Bir an önce yaraları sarma noktasında da millet olarak bizlere güç, kuvvet ve imkân versin.

Depremin ilk anından itibaren büyük bir özveri ile çalışan resmi, sivil herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Allah ecirlerini artırsın. Kardeşliğin, dayanışmanın, fedakarlığın ve diğergâmlığın en güzel örneklerini sahada gördük. Yaraların sarılmasına ve hayatın normal akışına dönmesi için azami derecede gayret göstermeye devam etmeliyiz.

Cumhurbaşkanı adayları üçüncü gün 100 bin imzaya ulaşamadı Cumhurbaşkanı adayları üçüncü gün 100 bin imzaya ulaşamadı

Bu felaketin etkisi belki birkaç yıl daha sürecek. Seçim veya başka vesileler, depremi ve depremzede kardeşlerimizi bizlere unutturmamalı. Kardeşlerimizin bize ihtiyacı var. Onları yalnız bırakmayalım. Doğrudan veya dolaylı, bireysel veya grup halinde desteğimizi devam ettirelim. Deprem bölgelerinde görevlendirdiğimiz genel başkan yardımcılarımızın, genel idare kurulu üyelerimizin, il ve ilçe teşkilatlarımızın aktardığı bilgilere göre gıda konusunda şimdilik ciddi bir sıkıntı yaşanmıyor olsa da önümüzdeki dönemde stokların bitmesi ile yeniden bir ihtiyaç hasıl olabilir. Çadır en çok talep edilen kalemlerin başında geliyor diyebiliriz. Tabi konteyner kentlerin kurulması ve nihayetinde kalıcı konutların inşası için sürecin hızlı ilerlemesi gerekir. Bu konuda gevşeklik ve ihmal gösterilmemelidir.

Bu sabah Başkanlık Divanı toplantımızda deprem bölgesindeki çalışmalarımız ile birlikte seçimler konusunu da değerlendirdik. Biz daha önce kamuoyuna cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacağımızı ilan etmiştik. Seçim tarihinin ilan edilmesi ve adayların ilanından sonra Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili kararımıza kamuoyuyla paylaşacağımızı ifade etmiştik. Kısa bir süre önce millet ittifakı adayını ilan etmişti. Dün de Sayın Erdoğan Cumhur ittifakının adayı olduğunu bir kez daha ilan etti. Her ne kadar başka bazı partilerin ittifak için bir araya gelecekleri ve üçüncü bir aday çıkacağı yönünde haberler olsa da başka aday çıksa bile seçimin cumhur ittifakı ile millet ittifakı arasında geçeceği görülmektedir.

Bugün Başkanlık Divanı toplantısında -daha önce yetkili kurullarımızla yaptığımız istişarelerin neticesi ile de uyumlu olarak- 2023 cumhurbaşkanlığı seçiminde cumhur ittifakı adayı olan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ı destekleme kararı aldık. Milletimize ve memleketimize hayırlı olsun.