ERKEN HABER - Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli hakkında çıkarılan yakalama kararı sonrası polis, İstanbul Sancaktepe'de bulunan Hiranur Vakfı'na baskın düzenledi.

6 yaşındaki çocuğun evlendirilmesiyle ilgili soruşturma kapsamında Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli hakkında tutuklanmaları yönünde yakalama kararı verildi. Mahkeme, mağdur H.K.G. için ise akıl sağlığı raporu alınmasını talep etti. Karar sonrası polis, şüphelileri yakalamak için Sancaktepe'de bulunan Hiranur Vakfı'na gitti.

18 İLA 30 YIL HAPİS İSTEMİ

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşında kızı H.K.G'yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikahla 'evlendirmesine' ilişkin iddianame kabul edildi.

İddianamede Kadir İstekli hakkında 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da 18 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istendi.

Sinan Ateş’in eşinden, MHP’li Semih Yalçın’a sert sözler Sinan Ateş’in eşinden, MHP’li Semih Yalçın’a sert sözler

Toplumda tepkilere neden olan olayla ilgili H.K.G. ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı tarafından tutuksuz sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında tutuklama talep edildi.

İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, atılı suçun katalog suçlardan olması, bilirkişi raporu, bu suç için yasada ön görülen alt ve üst sınırları, bu nedenle oluşan kaçma şüphesi ve mevcut delil durumu nedeniyle ayrı ayrı tutuklanmalarına yönelik haklarında yakalama emri çıkartılmasına karar verdi. 

Ayrıca mahkeme İzmir'de bulunan mağdur H.K.G'nin akıl sağlığının yerinde olup olmadığına dair rapor alınmasını istedi.

Karar sonrası polis, şüphelileri yakalamak için Sancaktepe'de bulunan Hiranur Vakfı'na geldi. Ancak şüpheliler, adreste bulunamayınca polisler ayrıldı.