ERKEN HABER - EYT'lilerin mağduriyetinin giderilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Bakan Vedat Bilgin'in yaptığı açıklamalarda, sigorta başlangıç tarihinin 1999'da olması, 5 bin günlük SKG primi ödenmiş olması ve 25 yıllık çalışma süresinin geçmiş olması şartları yer alıyor.

Aralık 15'ten itibaren TBMM'ye sunulması beklenen kanun tasarısının taslak çalışmaları halen devam ediyor. Yapılan açıklamalar doğrultusunda tasarının hazırlanması halinde, mağduriyetlerin hemen giderilmesi söz konusu olmayacak.

KİMLER EYT'Lİ SAYILIYOR

Emekliliğe kadınlarda 61, erkeklerde 65 yaş şartını getiren yasa, 8 Eylül 1999 tarihini içeriyor. Bir kişinin EYT'li sayılabilmesi için ilk sigorta başlangıç tarihi 8 Eylül 1999'dan önce olması gerekiyor. 

8 Eylül 1999'dan sonra işe yeni başlayanlar, EYT kapsamına girmiyor. 

EYT'LİLERİN BİR KISMI EMEKLİYA AYRILACAK

Aralık 15'ten sonra TBMM'de grüşülmeye başlanacağı açıklanan EYT mağduriyetinin giderilmesine ilişkin kanun tasarısının 2023 Ocak itibariyle yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Sahte kimlikle SRC sınava giren 36 kişi yakalandı Sahte kimlikle SRC sınava giren 36 kişi yakalandı

1999'dan ilk işe başlayanlar, 5 bin prim ödeme gün sayısını doldurmuş olsalar dahi 25 yılı doldurmuş olmuyor.

Bu nedenle 1999'da işe başlayıp da EYT kapsamına dahil olanlar, beklenildiği gibi hemen emekliye ayrılamayacak en erken 2024 yılında 25 yılını doldurarak emekliliğe hak kazanabilecek.

1998 ve öncesi işe başlayanlar ise işe başladıkları tarih itibariyle hesaplanarak 2023 yılında emekliye ayrılabilecekler.