ERKEN HABER - Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) temsilcileri, TİP’in ev sahipliğinde İstanbul’da bir araya geldi. Toplantının ardından yazılı açıklamayla üçüncü ittifak ‘Emek ve Özgürlük İttifakı’ ilan edildi.

Toplantıda siyasi gelişmeler değerlendirilirken ittifakın isminin ve yol haritasının, hazırlanacak deklarasyonun kamuoyuna açıklanmasının yöntem ve tarihinin belirlenmesine ilişkin de tartışmalar yürütüldü.

Toplantının ardından üçüncü ittifakın adının ‘Emek ve Özgürlük İttifakı’ olarak belirlenmesi kararlaştırıldı. Ayrıca eylül sonunda yol haritasının da kamuoyuyla paylaşılması kararlaştırıldı. Görüşmelere ilk dönemde katılan Halkevleri ise son görüşmede ittifaktan çekildi.

BTK'dan Kılıçdaroğlu mesajlarına yasak BTK'dan Kılıçdaroğlu mesajlarına yasak

Üçüncü ittifak ilan edildi: Emek ve Özgürlük İttifakı - Diken

Ortak açıklama şöyle:

“25 Ağustos’ta İstanbul’da, ülkemizin bugününde ve yarınında eşitlik, özgürlük, kardeşlik, barış ve demokrasi temelinde bir değişimi yaratacak birlikteliği vurgulamak, siyasal ve toplumsal iradeyi güçlendirmek, kararlı duruşumuzu, mücadelemizi, dayanışmayı ve umudu büyüten yürüyüşümüzü şekillendirmek üzere bir kez daha bir araya geldik."

İlk Altılı Masa ise CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Saadet Partisi, Gelecek Parti ve Demokrat Parti'den oluşuyordu.