ERKEN HABER - CHP lideri Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi lideri Davutoğlu ve DEVA Partisi lideri Babacan, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'ın Kadıköy'deki eylem sırasında parti binasına alınmamasını kınadı. Kılıçdaroğlu, polisin HDP ilçe merkezinin önünü abluka altına almasına, ''Hiçbir siyasi partinin genel başkanı, hiçbir şart altında, talimat üzerine polis ablukasıyla muhatap edilemez!'' tepkisi gelirken, Davutoğlu ise, ''Demokrasi tatile mi çıktı?'' diye sordu.

Hasta ve infazı yakılan tutuklular için Kadıköy’de dün gerçekleşen Adalet Nöbeti’nde polis, eski HDP Şırnak Milletvekili de olan İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü'ye tokat attı. Polis şiddeti tepkilere neden olurken İstanbul Valiliği konuyla ilgili bir açıklama yaparak Encü'nün polislere hakeret ettiğini öne sürdü. Valiliği yalanlayan Encü ise polisin ağza alınmayacak küfürler savurduğunu iddia etti.

basliksiz-1.jpg

GÖZALTININ ARDINDAN SERBEST BIRAKILDI

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde güvenlik güçleriyle tartışan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü’ye bir polisin tokat attığı görüldü. Encü daha sonra gözaltına alındı, gece saatlerinde ise serbest bırakıldı.

Encü'ye polisin tokat atmasını protesto etmek isteyenler bugün partinin Kadıköy İlçe Merkezi’nde buluşmak istedi. Ancak polis, Kadıköy Kaymakamlığı’nın bu eyleme izin vermediğini gerekçe göstererek kalabalığın toplanmasına izin vermedi.

Sinan Ateş'in annesi: Oğlumun toprağıyla duruyorum Sinan Ateş'in annesi: Oğlumun toprağıyla duruyorum

jjj.jpg

EN AZ 30 HDP'Lİ GÖZALTINDA

Göstericilerin eyleme devam etmek istemesi üzerine polis, göstericilere müdahale etti. Müdahale sırasında en az 30 HDP'li gözaltına alındı. Üç gözaltı minibüsü alandan ayrıldı.

Gözaltılar ve polis ablukasına ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Sancar ise yaşananların kabul edilemez olduğuna dikkat çekerek, ‘mücadeleye devam’ mesajı verdi. 

rer.jpg

'BU ABLUKA HALKIN İRADESİNE, ADALETE ABLUKADIR'

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bu tablonun iktidarın korktuğu" anlamına geldiğini savunarak, "Suç imparatorluğu yarattılar, buna karşı en etkili mücadeleyi veren HDP'yi ve bileşenlerini ittifaklarını engellemek istemelerinin nedeni bu tabloyu değiştirecek gücün burada olduğunu bilmeleridir. Bu abluka, halkın iradesine, adalete, hakikate ablukadır. Biz bu abluka düzenini değiştirmeye kararlı olduğumuz için bu baskıları devreye sokuyorlar. Dün İstanbul İl Eş Başkanımız Ferhan Encü'ye tokatlı saldırı; korkunun, paniğin bir göstergesidir. Hukuksuzlukta dipsiz kuyuya düşmüş iktidarın; çaresizliğinin bir kanıtıdır. Korkunun ecele faydası yok iktidar sahipleri.

abb.jpg

'MİTHAT SANCAR’A YÖNELİK BU AYIBI KINIYORUM'

Polisin HDP ilçe merkezinin önünü abluka altına almasına ve HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'ın parti binasına alınmamasına muhalefet liderlerinden art arda tepki geldi.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ''Hiçbir siyasi partinin genel başkanı, hiçbir şart altında, talimat üzerine polis ablukasıyla muhatap edilemez! HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’a yönelik bu ayıbı kınıyorum.'' dedi.