ERKEN HABER - Adli Tıp Kurumu, demans hastası eski HDP Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk hakkında “Cezaevinde kalamaz” raporu vermişti. Tuğluk’un tahliyesi yazısı cezaevine ulaştı. Tuğluk'un cezaevinden ayrılması için işlemler bekleniyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, hakkında yargılandığı Kobani Davası’ndan tahliye kararı verildi.

6 YILDAR CEZAEVİNDE

Aralık 2016’dan beri Kocaeli 1 No’lu F Tipi’nde tutuklu olan HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk, vekilliği döneminde yapmış olduğu basın açıklamaları ve siyasi faaliyetleri sebebiyle hüküm giydi.

Tuğluk ayrıca kamuoyunda “6-8 Ekim Kobane” dosyası olarak bilinen ve HDP’li siyasetçilerin yargılandığı Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyasından da yargılanıyor.
Tuğluk’a, ilk defa geçen yıl Seka Devlet Hastanesi’nde demans teşhisi kondu.

Ardından 22 Mart 2021 tarihinde Kocaeli Tıp Fakültesi Adli Tıp Kurulu da, Tuğluk’un hastalığının, “kronik ilerleyici seyirli ve cezaevinde tek başına hayatını sürdürmesini engeller nitelikte” olduğunu belirterek cezasının infazının ertelenmesi gerektiği yönünde bir rapor yazdı.

Şubat ayında Adli Tıp Kurumu’na (ATK) sevk edilen ve üç gün gözlem altında tutulan Tuğluk için ATK, “cezai sorumluluğunun tam olduğu” kanaatine varmış, buna karşılık savunma yapıp yapamayacağına ilişkin mahkemenin sorduğu soruyu ise yanıtsız bırakmıştı.

Kılıçdaroğlu, İnce'den randevu talep etmemiş Kılıçdaroğlu, İnce'den randevu talep etmemiş

Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu’nun raporu sonucunda avukatların Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde yapmış olduğu talepler de reddedilmişti.

ÇEVİK BİR DE AYNI HASTALIKTAN TAHLİYE OLMUŞTU

Geçen hafta Demans teşhisi konulan Çevik Bir de sağlık gerekçesiyle cezaevinden tahliye edilmişti.

Çevik Bir ile Aysel Tuğluk'un tahliyesini gerektiren Demans hastalığı, unutkanlık belirtileri oluyor.

DEMANS HASTALIĞI NEDİR?

Denams hastalığı gerekçesiyle cezaevinden tahliye edilen Çeik Bir, Bodrum'daki evine yerleşti.

Demans hastalığı; hafızayı, düşünmeyi ve sosyal becerileri etkileyen bir grup semptomu tanımlar.