ERKEN HABER - HDP’nin 27 Şubat’ta gerçekleştirilecek Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında aday ve seçim konusunun gündeme geleceği, aday çıkarma kararının depremin ardından gözden geçirileceği öğrenildi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, “Depremden kaynaklı ağır atmosferi, iktidarın fırsatçı tutumunu düşündüğümüzde, bütün olarak adaylık tartışmalarını yeniden ve etraflıca ele almamız gerekiyor. Bu, kendi adayımızı çıkarma kararlılığımızda gevşeme, değişme anlamına gelmiyor” dedi.

Sinan Oğan, 100 bin imzaya ulaşarak Cumhurbaşkanı adayı oldu Sinan Oğan, 100 bin imzaya ulaşarak Cumhurbaşkanı adayı oldu

Seçimlerin ertelenmesine yönelik tartışmayla ilgili tutum belirlenmediğini aktaran Temel, iki şeyi asla kabul etmediklerine dikkat çekerek, “İktidarın, büyük felaketten kendi iktidarını sürdürmesine yeni yollar ve olanaklar devşirmesi ne ahlaki ne vicdani. Asla kabul edilemez. Seçimin ertelenmesi bir fırsat olarak ele alınıyorsa gayri ahlakidir. Bu kadar büyük acıyla yüz yüzeyken ‘seçim, seçim, seçim,’ deyip duran yaklaşım da doğru değil. Bu iki tutumdan da uzak duruyoruz. MYK, bu konudaki tutumunu netleştirecek” ifadelerini kullandı.