ERKEN HABER - AK Parti Genel başkan Yardımcısı Hayati Yazacı, Diyarbakır’daki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gündemlerinde genel af ve infaz düzenlemesinin söz konusu olmadığını belirten Hayati Yazıcı, Tahir Elçi davasına ilişkin devam eden bir yargılama konusunda konuşmak istemediğini söyledi.

“VATANIMIZ BİRDİR, TEKTİR"

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığının “Şehir buluşmaları” programı kapsamında AKP Genel başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, bölge milletvekilleri ve bazı MYK üyeleri il başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Yazıcı, Diyarbakır ile gönül köprülerini hep açık tutmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Vatanımız birdir ve tektir. Milletin hukukunu korumak ve hayat standardını yükseltmek için yürüyüşümüzü sürdürüyoruz” dedi. Sosyal ve siyasal alanda muazzam bir “temizlik gerçekleştirdiklerini, vesayetçi yapıları millete dayanarak bir bir ortadan kaldırdıklarını” savunan Yazıcı, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“HDP KENDİSİNİ ARINDIRMALI”

“Bölgeyi dikkate aldığımızda, devlete bela olmuş vesayeti temizledik. Demokratikleşmenin önünü açtık. Terör örgütünün etnik köken vurgusu yapmak suretiyle hareketin temelini kullandığı argümanları ortadan kaldırdık. Bugün terör örgütü bir siyasi parti üzerinde bir anlamda vesayetçi bir etki uygulamaktadır. HDP, bu bağlantıyı ve ilişkiyi kendisi ile arındırmadıkça Türkiye’nin belli sorunlarının aşınması konusunda engel olduğu gözlenmektedir. En donanımlı kadro AK Parti ve Cumhur İttifakı’dır.”

Hayati Yazıcı1

“HAYAT PAHALILIĞININ FARKINDAYIZ”

“Her şeyi çözdük demiyoruz ama 20 yıldır el atmadığımız gündem konusu yapmadığımız hizmet alanları kalmadı. Hayat pahalılığının farkındayız. Türkiye’nin hiçbir sorununu kapı arkası bırakmadık, halının dibine terk etmedik. Enflasyon dediğimiz azgın bela ile mücadele için gerekli önlemler alınıyor. Satın alma güçleri düşen vatandaşlarımıza da ek ücret ilavesi ile destek oluyoruz. En büyük zenginliğimiz kardeşliğimizdir. Onu ölçecek hiçbir parasal değer yoktur. Bunu hep zinde tutalım birlikte doğru yolda yürüyelim.”

“YARGILAMASI DEVAM EDEN DOSYALAR”

Daha sonra soruları yanıtlayan Yazıcı, Medyascope muhabiri Ferit Aslan’ın “genel af yada infaz düzenlemesi”, “Musa Anter davasındaki zaman aşımı” ve “Tahir Elçi davasında Davutoğlu’nun dinlenmekten vazgeçilmesi” ile ilgili sorularını yanıtladı.

Yazıcı, “Bir af ya da infaz düzenlemesi söz konusu değil, net” derken Tahir Elçi davasında dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun mahkeme tarafından dinlenmekten vazgeçilmesi ve gösterilen tepkiler için ise şunları söyledi: “Yargılaması devam eden dosyalar üzerinde beni izliyorsanız ve takip ediyorsanız mümkün ölçüde özenle konuşmaktan kaçınırım. Çünkü yargılaması devam eden davalarla ilgili lehte olsun alehte olsun konuşmak yargıyı etkilemek sonucu doğurabilir.”

CHP'den Erdoğan'a Başörtüsü yanıtı CHP'den Erdoğan'a Başörtüsü yanıtı

“Vicdanlarını bir yana bırakarak karar veriyorlarsa bu iş bitmiş demektir”

Yazıcı, Musa Anter davasının zaman aşımından düşürülmesi ile ilgili soruyu ise şöyle cevapladı:

“Sözünü ettiğiniz dosya ile ilgili zaman aşımından düşme kararı verilmesi dosyadaki koşullara bağlıdır. Ben o koşullar hakkında bilgi sahibi değilim. Bu bakımdan doğrudur, yanlıştır bir şey demem mümkün değildir. Ama beklentim şu: İnşallah doğru yapmışlardır. Yargılama bilimlerinin ve yargı erki içinde görev yapan hakim ve savcılarımızın, istisnası olabilir, vicdanlarını bir yana bırakarak şu veya bu saikle karar verdikleri ya da verecekleri kanaatinde hiçbir zaman olmadım. Öyle bir şey olursa bu iş bitmiştir demektir.”