Sağlık Bakanlığı, hastanelerde yaşanan yoğunluğu azaltmak için getirdiği kota uygulamasına göre, bir kişi 30 günde en fazla 3 kez randevu alabilecek.

ERKEN HABER - Hastanelerin birçok bölümüne alınmak istenen randevulara en erken bir ay sonraya randevu verilmesi sorununa kotalı çözüm getirildi.

Vatandaşların, muayene olmak veya yaptırdığı tahlil ve rontgen sonuçlarını göstermek için hastanelerden randevu talebi en erken bir ay sonraya gün veriliyor.

Doktorların yurt dışında çalışmaya gitmesinin de etkisiyle hastaneler, ihtiyaçlara cevap veremez hale geldi. Bunun üzerine tedbir almak isteyen Sağlık Bakanlığı, randevulara kota uygulaması başlattı.

Randevu kota uygulamasına göre vatandaşlara gelen mesajlarda "Sağlık Bakanlığı hastanelerinde 30 gün içerisinde en fazla 3 kez randevu talep edebilirsiniz" ifadelerine yer verildi.

Kronik hastalığı olan ve takip edilmesi gereken hastalar, engelli ve kemoterapi tedavisi süren kanser hastalarının kota uygulamasından dolayı mağduriyet yaşamaları söz konusu.

Bakanlık yetkilileri kendilerine bağlı hastanelerinin bilgi işlem merkezleri ve bilgisayar firmalarına da kota uygulaması hakkında bilgi verildi.

Raporlu hastaların bazı ilaçlara ulaşamaması, birçok kamu hastanesinde tıbbi malzeme eksiliği nedeniyle ameliyatların yapılamaması, hastaların birçok branşta ve yan dalda muayene ile ameliyat randevusu alamaması sonucunda parası olanlar veya borç para bulabilenlerin muayene ve ameliyat olabilmek için özel sağlık kuruluşlarına yönelecek.

Kota uygulamasına yönelik Sağlık Bakanlığı yetkilileri henüz bir açıklama yapmadı.

BAKANLIK GELEN TEPKİLER ÜZERİNE GERİ ADIM ATTI

Sağlık Bakanlığından akşam üzeri yapılan açıklamada, bazı basın yayın kuruluşlarında hastane randevularının aylık 3 randevu ile sınırlandırıldığına yönelik iddiaların gündeme getirildiği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

Yargıtaydan hekimlerin "aydınlatma yükümlülüğü"ne ilişkin karar Yargıtaydan hekimlerin "aydınlatma yükümlülüğü"ne ilişkin karar

"Bakanlığımızca MHRS randevularına yönelik herhangi bir yeni düzenleme yapılmamış olup kota getirilmesi söz konusu değildir. Halihazırda mevcut uygulamaya göre, MHRS'de bir kişinin aktif olarak üç randevusu bulunabilmektedir. Bu üç randevuya, kontrol muayeneleri dahil değildir. Kişi muayene oldukça, yeni randevu almasına bir sınırlama yoktur. Ayrıca randevu cetveline dair planlama aylık değil 15 günlük yapılmaktadır."

Bakanlık, kişi başına 3 randevu sınırlaması olduğunu açıklamasında kabul ederek, bu uygulamanın yeni olmadığını ifade etmiş oldu.