ERKEN HABER - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in 500 bin kişiden fazla çalışanı ilgilendirdiğini açıkladı.

Bilgin, TBMM'ye bugün gönderdikleri yasal düzenlemenin, ocak ayında yasanın çıkarılması bekleniyor.

KİMLER KADROYA ALINACAK? 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmasında yaklaşık bir ay önce yaptığı açıklamada, şunlar kaydedilmişti:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 28/11/2022 tarihli Kabine Toplantısı sonrasında sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmalarına ilişkin açıklama yapmıştır. Yapılan açıklamaya ilişkin detaylara aşağıda yer verilmiştir.

Bu çerçevede yapılacak düzenleme ile;

A) Halihazırda görevde bulunan sözleşmeli personel bakımından;

1- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamındaki (4/C’den 4/B’ye geçenler dâhil) ve bazı kurumsal sözleşmeli personel ile mahalli idarelerde görev yapan yaklaşık 197 bin sözleşmeli personelin süre aranmaksızın hemen kadroya geçirilmesi,

2- Sayıları yaklaşık 227 bin olan ve 3+1 modeline göre istihdam edilen sözleşmeli öğretmenler, sağlık personeli ve din görevlilerinin de süre aranmaksızın hemen kadroya geçirilmesi,

3- Kapsama giren sözleşmeli personelin isteğe bağlı olarak kadroya geçebilmesi,

4- Kadroya geçmek istemeyenlerin haklarının görevleri sona erene kadar şahsa bağlı olarak korunması,

5- 4 yıldan daha az hizmeti bulunanların bu süreyi doldurduktan sonra kurum içi veya kurumlar arası naklinin yapılabilmesi,

6- Mahalli idarelerde aynı şartlarda kadroya geçirilen sözleşmeli personelin sadece mahalli idareler arasında yer değiştirebilmesi, öngörülmektedir.

Deprem fay kırığının, Tevekkelli köyünde olduğu tespit edildi Deprem fay kırığının, Tevekkelli köyünde olduğu tespit edildi

Bu kapsamda, kamudaki yaklaşık 520 bin sözleşmeli personelden 424 bininin memur kadrolarına atanabilmesine imkân sağlanmaktadır.

Sözleşmeli olarak istihdam edilenlerden; kısmi zamanlı ve proje bazlı çalışanlar, yabancı uyruklular, askeri personel, akademik personel, KİT personeli, sanatçılar, meclis danışmanları, Sağlık Bakanlığı yöneticileri ile personelinin tamamı sözleşmeli olan kurumlarda çalışanlar kadroya geçiş kapsamı dışında kalacaktır.

B) Yeni istihdam edilecek sözleşmeli personel bakımından;

1- 657 sayılı Kanunun 4/B maddesinin sözleşmeli istihdamın temel dayanağı haline getirilerek mevzuat karmaşasının giderilmesi,

2- Kamuya giren sözleşmeli personelin 3 yıl sözleşmeli olarak görev yaptıktan sonra memur kadrolarına atanması, atandıktan sonra da 1 yıl süreyle kurum içi veya kurumlar arası naklinin yapılamaması, öngörülmektedir."

Bu açıklamanın ardından düzenlemeye 50-D’li araştırma görevlilerini ve sözleşmeli Kültür Bakanlığı sanatçılarını da kapsama dahil edildiği belirtilmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözleşmelilere kadro müjdesi vermiş devamında ise Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığı Sözleşmelere Kadro konusunda bazı detayları açıklamıştı.

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın twitter hesabında yaptığı paylaşımda 3 Ocak 2023 tarihinde sözleşmeliye kadro şöleni kapsamında yapılacak olan etkinliğe Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılacağını açıkladı.

Bu etkinlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sözleşmelilere Kadro konusunda detaylı bir açıklamada yapması bekleniyor.