ERKEN HABER -  Doç. Dr. Halil Murat Ünver, dijital platformda yaptığı toplantıyla 2023 genel seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı olacağını ilan etti. 

Aday adaylığını açıklayan Ünver, seçim bildirgesinde şunlara değindi:

"Yüce Türk Milleti, bugün 30 Ağustos 2022 zaferimizin 100 yılı hepimize kutlu olsun. 
İnşallah Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında yani 29 Ekim 2023’te yeni bir Türk çağının başlangıcının kutlamasını da yine hep birlikte yapacağız.
Aziz Türk Milleti şu an itibarı ile Türkiye Cumhuriyeti Devletine 13. Cumhurbaşkanı olmak gayesi ile Cumhurbaşkanlığı aday adaylığımı açıklıyorum. 
Türk Milletinin büyük zaferinin 100. Yılını kutluyoruz. Bu nedenle de bu kutlu güne atfen dijital deklerasyonu uygun gördük. 
Eylül ayı içinde bir basın toplantısı ile hem milletimize sunduğumuz kesin çözüm hem de muhtemel sorulara ilişkin cevaplar için bir tanıtım toplantısı düzenleyeceğiz.
Biz, dil, din, ırk, mezhep, sağ sol ayrımı yapmayan bu ülkenin samimi çocukları, ülkenin gerçek sahipleri olarak sahaya iniş tarihimiz, 30 Ağustos 2022'dir, kutlu Zafer'in ilelebet devam edeceğinin nişanesidir. 
Bugünden sonra Zafer, Türk milleti var oldukça onun olacaktır."

Halil Murat Ünver vesikalık

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞINI İLK KEZ ERKEN HABER DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı aday adaylığını 20 gün önce Erken Haber üzerinden açıklayan Halil Murat Ünver, Cumhurbaşkanı olması durumunda ülkeyi Yapay Zeka Tabanlı Devlet Yönetim Sistemi ile yöneteceklerini söylemişti. 

ERKEN HABER'in daha önce yaptığı ropörtaj şöyle:

Siyasi partilerden bağımsız hareket ettiklerini, partiler üstü bir vizyonla yola çıktıklarını anlatan Ünver, dijital sistemle ülke yönetimini sağlayacaklarını, bütün sistemleri değiştireceklerini ifade etti.

SİSTEMİN ADI: “YÖNETİM 6.0”

Gelişen dünya karşısında Türkiye’nin de kendisini yenilemesi ve gelişmesi gerektiğine dikkati çeken Halil Murat Ünver, dijital çağın gerektirdiği kolaylıkların günlük yaşama yansıtılmasıyla sorunların çözümünün mümkün olduğuna değindi.

Yapay Zeka Tabanlı Devlet Yönetim Sistemi adı verdikleri “Yönetim 6.0” programını ürettiklerini bildiren Ünver, bu sistemle yöneticilerin hata yapmalarının önüne geçileceğini, adaletsizliklerin giderileceğini, liyakat sisteminin getirileceğini kaydetti.

Ünver, Almanya'da Endüstri 4.0, Japonya'da ise Toplum 5.0 programlarının bulunduğuna değinerek, Türkiye'deki sisteme Yönetim 6.0 adını verdiklerini açıkladı. 

ADAYLARI YAPAY ZEKA BELİRLEYECEK

e-Devlet veri tabanına kişisel bilgilerin, becerilerin, tecrübelerin, eğitimlerin ve bütün sağlık bilgilerin girilmesinin sağlanacağını bildiren Ünver, getirecekleri sistemle belediye başkanı ve milletvekili adaylarını bile yapa zeka tarafından tespit edileceğinin öngörüldüğünü anlattı.

Halil Murat Ünver, seçim bölgelerindeki milletvekili sayısının 3 katı kadar adayın kişisel özellikleri ve nitelikleri doğrultusunda yapay zeka tarafından belirleneceğini, halkın da bu kişiler arasında seçim yapmasının sağlanacağını belirten Ünver, milletvekili seçilen kişilerin istemeleri halinde bir partiye üye olabileceklerini söyledi.

SİSTEM, İŞİ EHLİNE TESLİM EDECEK

Söz konusu sistem veri tabanında herkesin bütün nitelik ve özelliklerinin yer alacağını anımsatan Ünver, işe alımlarda, atamalarda, görevlendirmelerde tek yetkinin yapay zekada olacağını, hakkaniyetli bir şekilde her işe o işin ehli olanların getirilmesinin sağlanacağını söyledi.

İşe alımlar için yapılan yazılı sınavların ve mülakatların kaldırılacağını belirten Ünver, torpil mekanizmasına son vereceklerini, liyakat esaslı atamaların yapılacağını vurguladı.

Ünver, Cumhurbaşkanı olması halinde getirecekleri dijital sistem esaslı yönetim sayesinde hırsızlıkların, yolsuzlukların, usulsüzlüklerin yapılma ihtimalini dahi ortadan kaldıracaklarını söyledi.

Doç. Dr. Halil Murat Ünver, “İnisiyatif insanda olursa suiistimal söz konusu oluyor. Her kademede insan var. Bilgisayarlar, makinalar hata yapmaz. Tüm veriler ışığında en doğru kararın verilmesi için yapay zekadan faydalanacağız. Milli olan, vatan sever olan tüm grupları bir araya getiriyoruz. Toplumun her kesimiyle temasımız var. Devletimizi, bilim, akıl ve ahlak temelinde yönetmeye talibiz” diye konuştu.

DERDİMİZ NE?

“Çocuklarımızın; güvenle, sağlıkla, huzurla, keyifle, bolluk, zenginlik, mutluluk içinde yaşayacağı hayallerimizdeki o güzel Türkiye’yi inşa etmek.

İYİ Parti, Erdoğan'ın adaylığına itiraz etti İYİ Parti, Erdoğan'ın adaylığına itiraz etti

Z kuşağı olarak isimlendirilen, 2000’den sonra doğan, ahlaklı, dürüst, onurlu, akıllı, sorgulayan, çalışkan, hakkına razı, rahat yaşamayı, zenginliği, teknolojiyi seven o güzel gençlerimizin rahatlıkla, severek, isteyerek kabulleneceği onlar için özel olarak tasarlanan yepyeni, çığır açan, mazlum ve mağdur milletlere örnek olacak profesyonel devlet yönetim sistemini tesis etmek.”

Doç. Dr. Halil Murat Ünver’in Özgeçmişi

Sistem Tasarımcı

Mucit

Bilirkişi

İş İnsanı

İşletmeci

Elektrik Mühendisi

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğiticisi

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı (A)

Makine Müh. (Y. Lisans – Doktora)

Türk Ocakları Kırıkkale Şube Başkanı

1970 Kırıkkale – Keskin (Çelebi) – Karaağaç

Eğitim

İlk ve orta öğrenimini Kırıkkale’de, KTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde, AÜ İşletme Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. KÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalında Yüksek Lisans ve Doktora derecesi aldı. 

Kamu Geçmişi

Aile fertlerinden çoğunun MKEK kökenli olması, ayrıca babasının MKEK’nda bürokrat olması nedeni ile tüm yaşamı savunma sanayi odaklı geçmiştir. Kurumun tüm fabrikalarını ve üretim kabiliyetlerini yerinde gözlemleme fırsatı buldu. Kurumda işçiden müsteşara tüm kademedeki çalışanları akademik, psikolojik, sosyolojik, idari, iktisadi açıdan tahlil etmiştir, böylelikle genel olarak kamu ve kamu iktisadi devlet teşekküllerindeki yönetim sistemi yanlışlarının tespiti için ele geçen mükemmel imkân değerlendirilmiştir.

1991 yılında (21 yaşında) Ankara Üniversitesi Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı Programında Öğretim Görevlisi olarak göreve başlamış, bilgisayar donanımı ve elektronik alanında çok çeşitli dersler vermiştir.

2006-2011 yılları arasında Hacılar Hüseyin Aytemiz Meslek Yüksekokulunda Kurucu Müdür olarak görev aldı. Bunun dışında Yüksekokul Müdür Yardımcılığı, Teknik Programlar Bölüm Başkanlığı, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Yüksekokul Yönetim Kurulu Üyeliği, Yüksekokul Kurulu Üyeliği, Dekan Yardımcılığı, Kırıkkale Üniversitesi Senato Üyeliği gibi çok çeşitli idari görevler yerine getirdi. 

Kırıkkale Üniversitesinde Hacılar Meslek Yüksekokulu’nda İş Sağlığı ve Güvenliği Programını açtı. KÜ Uzaktan Eğitim Merkezi’nde İş Güvenliği Uzmanlığı ve İş Yeri Hekimliği eğitim programlarının açılmasını sağladı. Bu eğitimlerin verilmesi ile üniversiteye yaklaşık 2 milyon USD gibi çok ciddi sayılabilecek bir kaynak sağlandı. 

Çalışma Bakanlığının İş Sağlığı ve Güvenliği konularındaki yasa, yönetmelik, eğitim çalışmalarına paydaş olarak katıldı.

Akademik Çalışmaları

Uluslararası saygın, indeksli dergilerde elektrik makinaları ve yapay zeka alanında 13 makale, 30’a yakın konferans bildirisi ve çeşitli dergilerde 20’den fazla bilimsel makale yayımladı.

Yüksek Lisans ve Doktora danışmanlığını yürüttüğü 20 ‘den fazla tez çalışmasını tamamladı.

Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri ile Yapay Zeka alanında bilimsel çalışmalar yaptı. Çeşitli uluslararası makaleler ve bildiriler yayınladı. Hem Elektrik Makinalarında hem de Yapay Zeka alanında ayrı ayrı doçentlik hakkı elde etti.

Geliştirdiği algoritma ile günümüzde kullanılan Türkçe kelimeleri analiz etti. En sık kullanılan harf dizilerini göz önüne alarak ergonomik ve verimli yeni bir Türkçe klavye tasarladı ismini TEZEREN koydu, çalışma bildirisi Viyana’da ödül aldı. Yine kullanımı zor olan Q klavye yerine geliştirdiği yeni  İngilizce klavyeye ise SpeedyKEYS ismini koydu.

Halen Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde akademik faaliyetlerini sürdürmektedir. Pandemi öncesi döneme kadar ROBOKALE isimli robot takımı, HİDROKALE isimli hidrojenli araç takımı, ELEKTROKALE isimli elektrikli araç takımlarını bünyesinde barındıran Kırıkkale Üniversitesi Yüksek Mühendislik Teknolojileri Topluluğu Danışmanlığını yürütmüştür.

İş Dünyası Çalışmaları

Kurucu ortağı olduğu 32 yıllık geçmişle sahip olan KEMAS Ltd. Şti.’nde elektromanyetik alanla ısıtma ve üretim teknolojileri geliştirdi, geliştirdiği teknolojilere patentler aldı. Halen KÜ Teknoparkta bir şube bulunduran şirket; Sanayi Bakanlığı tarafından, Hat Frekanslı Alüminyum Tav Ocaklarının Türkiye’deki tek üreticisi olarak tescil edildi. KEMAS Ltd. Şti.’nin ürettiği ürünler hem Türkiye’de kullanılmakta, hem de yurtdışına ihraç edilmektedir.

Son yıllarda hem akademik hem de ticari olarak geliştirdiği “Akıllı Meyve-Sebze Kurutma Fırını” Türkiye’de bu seviyede teknoloji ile üretilen ilk fırın oldu.

Sosyal Yaşamı

1994 yılında 3 ay İngiltere/Manchester, 2013 yılında 3 ay Almanya/Schweinfurt bulundu. Ayrıca çeşitli proje ve incelemeler için İtalya, Fransa, İsviçre, İspanya, Belçika, Hollanda, Makedonya, Karadağ, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Kosova, Avusturya, Ukrayna, Suriye, Suudi Arabistan’da bulundu.  Bu ülkelerdeki teknik, teknoloji, sanayi, sosyal hayat, bürokrasi, insan ve iş profilini inceleme imkânı buldu.