ERKAN HABER - Spor Toto Süper Lig'in 16. haftasında Demir Grup Sivasspor ile Galatasaray karşı karşıya gelmiş ve sarı - kırmızılılar sahadan 2-1'lik galibiyetle ayrılmıştı. Ev sahibi Sivasspor'un 50. dakikada attığı golün VAR kontrolü sonrasında iptal edilmesi kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu. VAR kayıtlarının açıklanmasının ardından MHK'nın bildirisiyle hakemliği bitirilen Özgünç Türkalp, suskunluğunu bozdu ve hakemliği bırakarak kendisini savundu. 

Spor Toto Süper Lig'in 16. haftasında Demir Grup Sivasspor ile Galatasaray karşı karşıya gelmişti. Yeni 4 Eylül Stadyumu'nda oynanan müsabaka, sarı - kırmızılıların 2-1'lik üstünlüğüyle sonuçlanmıştı. Karşılaşmanın 50. dakikasında Ulvestad'ın vuruşuyla golü bulan Sivasspor'un sayısı, 5 dakikalık VAR kontrolü sonrasında geçersiz sayılmıştı.

VAR KAYITLARI AÇIKLANMIŞTI

a7baea11-760a-46bf-9f18-eb4a00a8df7f

Ev sahibi ekibin golünün iptal nedeni uzun süre açıklanmamış ve bu durum sosyal medyada oldukça konuşulmuştu. Tepkilerin artması nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu, Sivasspor - Galatasaray maçının VAR kayıtlarını kamuoyuyla paylaşmıştı.

Beşiktaş, mali anlamda "en iyi durumda" Beşiktaş, mali anlamda "en iyi durumda"

MHK, HAKEMLİĞİNİ BİTİRMİŞTİ

Maçın hakemi Erkan Özdamar ve VAR hakemi Özgüç Türkalp'in pozisyonu değerlendirmeleri futbolseverlerin tepkisini çekerken, MHK'dan flaş bir açıklama gelmişti. Merkez Hakem Kurulu, Özgüç Türkalp'e bundan sonra görev verilmeyeceğini ve Erkan Özdamar'ın da uzun süre herhangi bir maça atanmayacağını bildirmişti.

BU SÖZLERLE BIRAKTI...

Öte yandan Özgüç Türkalp, aktif hakemlik görevini sonlandırdığını açıkladı.

Özgüç Türkalp'in yazılı açıklaması şöyle;

"1995 yılında başladığım Hakemlik kariyerimde birçok klasmanda görev yaptım. 28 yıla sığan bu süreçte Türk Futboluna katkıda bulunmaya çalıştım. Futbolun tüm paydaşlarının başarılı olmak için sahaya çıktığı bir arenada, ben de başarılı olmak için sahaya çıktım. Verdiğim karalar, bir tarafı mutlu ederken diğer tarafı da mutsuz etti. 29 Aralık 2022 tarihinde oynanan Demir Grup Sivasspor-Galatasaray müsabakasında yaşadığımız talihsiz bir pozisyon, Futbol Kamuoyunu, Kulüpleri, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetimi Kurulu'nu, Merkez Hakem Kurulu'nu, sahadaki hakem arkadaşlarımı telafisi zor bir duruma düşürdü. Güven erozyonu yarattı. Yaşanan bu pozisyonun arkasında mesnetsiz sebepler arayanlar olduğu gibi, basit ve acemice bir gerekçesinin olduğu, VAR kayıtlarının açıklanmasıyla ortaya çıkmıştır. Yapılan bu hata şahsımdan kaynaklanmıştır. Her güzel şeyin bir başlangıcı olduğu gibi, bir de sonu vardır. İnişli çıkışlı bu süreçte her zaman yanımda olan aileme, dostlarıma, hakem arkadaşlarıma ve üzerimde emeği olan yöneticilerime şükranlarımı sunuyorum. Aktif hakemlik görevime 04.01.2023 tarihi itibariyle veda ettiğimi kamuoyunun bilgisine sunarım. Saygılarımla."

SUSKUNLUĞUNU BOZDU

Bn8rRcgDzUuB8lP_pn_v8g

Bu gelişmenin ardından uzun süredir ismi gündemde yer alan Özgüç Türkalp, suskunluğunu ilk kez bozdu. Milliyet Gazetesi yazarı Tayfun Bayındır, Türkalp'in TFF'ye verdiği savunmayı köşesinde açıkladı. İşte o sözler...

"KARİYERİNE YAPIŞTI KALDI"

"Özgüç Türkalp, sağlam bir aile terbiyesiyle yetişmiş dürüst bir insandır. Hakemliği ne yazık ki çok tartışıldı. Anelka’nın eli, yafta gibi kariyerine yapıştı kaldı. Şimdi de bu son pozisyon..."

"RAPORUNDA YANLIŞ KARAR VERDİĞİNİ YAZMIŞ"

Screenshot_1

"Maçtan sonra aradım, telefonu kapalıydı. Ertesi gün normal bir rapor gönderdiğini ve raporunda da yanlış karar verdim diye yazdığını TFF kaynaklarımdan öğrendim. O günün ortalarında MHK kendisinden detaylı bir ek rapor daha istemiş."

"GEREĞİNİ YAPACAĞINI VURGULAMIŞ"

"Özgüç de ofsayt ile ilgili olarak hata yaptığını, pozisyonu çözmekte zorlandığını, yardımcı hakemlere verilen eğitimler kendilerine verilmediği için pozisyonda sıkıntı yaşadığını, ama yaptığı hatanın kabul edilemez olduğunu belirtmiş ve gereğini yapacağını da vurgulamış (Ki dün sabah istifa mektubunu TFF’ye yolladı)..."