ERKEN HABER - Türkiye gündeminde 12-18 Eylül 2022 tarihleri arasında son bir haftada yer alan önemli olayların bazıları şöyle: (Her haberin üzerine tıklayarak haberin tamamını okuyabilirsiniz)

İstanbul’da 8 ilçe yabancılara kapatıldı İstanbul’da 8 ilçe yabancılara kapatıldı

- Orgeneral Kenan Evren'in başkanlığında gerçekleştirilen 12 Eylül Darbesi'ne birçok gerekçe bulunup, yüzlerce masum insanın ölümüyle darbe gerçekleştirildi.

- 2022-2023 Eğitim ve Öğretim döneminde, ilk,orta ve lise öğrencilerinin dersleri ülke genelinde başlandı.

- Milli Savunma Bakanlığınca, Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada 4 askerin şehit olduğu, 2 askerin de yaralandığı bildirildi.

- TÜİK, Temmuz'da dar tanımlı işsiz sayısı bir önceki aya göre azalarak 3 milyon 445 bin kişi olarak açıkladı.

- İmam Hatiplilere "sapık" dediği gerekçesiyle ev hapsinde tutulan Gülşen'in ev hapsi kaldırıldı.

- Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığına 7 bin 500 sözleşmeli uzman erbaş alınacağını duyurdu.

- Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, atama bekleyen öğretmenler için "Mühendisler de atanamıyor ama bu kadar ağlayan yok" söyleminde bulundu. Öğretmenlerin görüşmesinin görüntüsü ilk kez Erken Haber'de.

- Sırbistan'da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda milli sporcu Burhan Akbudak, grekoromen stil 82 kiloda altın madalya kazandı.

- Azerbaycan-Ermenistan sınırında iki ülke askeri birlikleri arasında yoğun çatışmalar başladı.

- Sağlık Bakanlığı, hastanelerde yaşanan yoğunluğu azaltmak için getirdiği kota uygulamasına göre, bir kişi 30 günde en fazla 3 kez randevu alabilecek.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ tarafından yaptırılacak Cumhuriyet tarihinin en büyük Sosyal Tonut Projesi'nin detaylarını açıkladı.

- Adnan Oktar'ın Avukatı Serhat Sinan Kocaoğlu, sanıkların kendini savunmasının engellendiğini ileri sürünce mahkeme başkanı tarafından salondan çıkarıldı.

- Milli güreşçi, Sırbistan'da düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda grekoromen stil 130 kiloda altın madalya kazandı. Rıza Kayaalp, 5. kez dünya şampiyonluğu yaşayan ilk Türk güreşçi olarak tarihe geçti.

- TOKİ'den ilk defa ev, iş yeri veya arsa alacak olanların bilmediği bir şey var. Alacakları gayrimenkul için ne kadar ödeyeceklerini henüz bilmiyorlar.

- Muğla'nın Marmaris ilçesinde orman yangını çıkardığı gerekçesiyle tutuklanan Sacit A. için hazırlanan iddianamede 10 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

- Geçimini şoförlükle sağlayan ehliyet mağdurları,Meclis'in açılarak bu yıl içerisinde mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyor.

-  MİT, PKK'nın en önemli üslenme merkezlerinden biri olan Mahmur Kampı'na operasyon gerçekleştirdi.

- Sedat Peker'in İstanbul Beykoz'da bulunan ve içerisinde 3 güvenlik görevlisinin kaldığı eve silahlı saldırı düzenlendi, 1 güvenlikçi ağır yaralandı.

- Engelsiz Şile Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, bakımsızlığının yanı sıra servis eksikliği nedeniyle engelli çocukları mağdur ediyor.

- EGM personelinin maaş karşılığı Vakıfbank'tan alacağı promosyon konusunda 300 lira ödeneceği, 6 ayda bir enflasyon zammı yapılacağı konusunda anlaşıldı.

- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in aracına bombalı saldırı gerçekleştirildi, Putin, yara almadan kurtuldu.

- İstanbul Esenyurt'ta hastanede hasta yakınlarına ''sessiz olun'' uyarısı yapan güvenlik görevlisi bıçaklanarak öldürüldü.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 üniversitenin rektörünü değiştirdi, 9 yeni üniversiteye ise yeni rektör ataması yaptı.

- Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmenlerin öğretmenevlerinde yüzde 50 indirimli konaklayabilmeleri için yeni bir düzenleme yapıldığını açıkladı.

- Türkiye genelinde ağustosta 123 bin 491 konut satıldı. Sosyal Konut kapsamında 2.5 yıl sonra teslim edilecek 250 bin konut, ülkenin ihtiyacına çözüm olmayacağını ortaya koydu.

- Kamuda görev yapan 30 bin Şef, ast ve üstlerine tanınan 3600 ek gösterge düzenlemesinin kendileri için de uygulanmasını talep ediyor.

- TOKİ'den Sasyal Konut Plojesi kapsamında ev alacakların sıkça sordukları 10 sorunun açıklamalarını sizin için derledik.  

- Konut Fiyat Endeksi, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 8 artarak 507,6 seviyesinde gerçekleşti. Yıllık bazda yüzde 173,8 artış oldu.

- Cinsel İstismara uğrayan Ahmet Emre Yıldır'ın intiharının müsebbibi olduğu ileri sürülen Savcı, tabancayla kafasına sıkarak intihar etti.

- Sedat Peker'in 2020 yılında "Cenç Çelik'i öldürecekler, benim üzerime atacaklar" dediği Cenk Çelik öldürüldü.

- Başbakan Adnan Menderes, darbeciler tarafından hukuksuz yargılamalarla 17 Eylül 1961'de idam sehpasında hayata veda etti. Menderes, 61 yıldır unutulmadı.

- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Altılı Masa ve Cumhurbaşkanı adayı konusunda partisinin milletvekili ve yöneticilerine "konuşmayın" talimatı verdi.

- Zafer Partisi Genel Merkezi'ne asılan "Yerli ve Milli Escobar" pankartının indirilmesi için polis Zafer Partisi Genel Merkezi'ne zorla girdi.

- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, EGM'nin promosyonu ve partilerine yönelik yaptırılan haberler üzerinden tartıştılar.

- DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Babacan ayrıca “Devlette yuvalanmış çeteler de bağımsız ve tarafsız yargıyla karşılaşacak” dedi.

- İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ey büyük İnsan Atatürk, bizi affet" diyerek, Atatürk'e söz verdi.

- HÜDAPAR Genel Başkanı Yapıcıoğu, siyasi partilerin birlikte hareket ederek sivil anayasayı çıkarmaları gerektiğini söyledi.

- Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın memleketi Rize'de coşkuyla karşılandı.