ERKEN HABER - Türkiye gündeminde 1-7 Ağustos 2023 tarihleri arasında son bir haftada yer alan önemli olayların bazıları şöyle: (Her haberin üzerine tıklayarak haberin tamamını okuyabilirsiniz)

- MSB, tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamında Odessa Limanı'ndan hareket eden mısır yüklü ilk geminin yarın İstanbul'da olacağını bildirdi.

- Emekli polis tarafından kurulan ve katılımcılara hızlı para kazanmayı vaadeden Turgo Shared sistemi çöktü, çok sayıda mağdur oluştu.

- ABD Hava Kuvvetleri,fırlatma koltuklarındaki arıza nedeniyle tüm F-35 uçaklarının uçuşlarına ara verdi. Uçakların hepsi geri çağrıldı.

- Kosova hükümeti, ülkedeki Sırplara da ulusal araç plakası ve kimlik uygulamasını getiren, bu nedenle Sırbistan’la krize neden olan kararı bir ay erteledi.

- Metaverse hakkında bilinmek isteyen pek çok konu internet üzerinden araştırılmaya başlandı. Metaverse arsa fiyatı ne kadar, arsa alınca kazanç sağlayabilir miyim? Metaverse yatırım için doğru bir yer mi?

- Yaklaşık 200 milyon Müslümanın yaşadığı Hindistan'da 2019 yılından beri Başbakan Modi, sistematik ayrımcılık, önyargı ve şiddet uyguluyor. İstihdam, eğitim ve barınma gibi konularda ayrımcılığa maruz kalan Müslümanlar, sağlık hizmetlerine ve temel hizmetlere de erişemiyor.

CHP’nin olağanüstü toplantıya çağırdığı TBMM, yeterli sayı olmadığından dolayı açılamadı.

- 21 Ağustos 2021'den bu yana cezaevinde tutulan ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Çevik Bir hakkında tahliye kararı verildi.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin detaylarını açıkladı.

- Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yüksek enflasyon nedeniyle 500 liralık banknot ve 10 liralık madeni para basılacağına ilişkin iddiaları yalanladı.

- İngiltere'nin ardından İsrail ve Kanada'nın çöplerinin de Adana'nın Seyhan ilçesine getirildiği ortaya çıktı. Türkiye, atık ithalatı yapan ülke konumuna geldi.

- Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS), FETÖ benzeri bir skandal yaşanıyor. İddiaya göre sınavda bazı sorular ve şıkları bir yayın evinin denemesiyle aynı.

- Eğlence mekanında öldürülerek havuza atılan Zehra Bayır'ın otopsi raporunda başına vurularak öldürüldüğü tespit edildi. Zehra Bayır'ın kardeşinin tedavi masraflarını Haluk Levent karşılayacak.

- Tefecilik yöntemiyle 105 kişiyi mağdur edip 28 milyon TL haksız kazanç elde eden 21 kişinin yakalanması için Adana'da şafak vakti operasyon yapıldı.

- NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu, İsviçreli astronom Fritz Zwicky'nin keşfettiği ve adını Araba Tekeri Galaksisi (The Cartwheel Galaxy) koyduğu 150 bin ışık yılı çapındaki galaksiyi görüntülemeyi başardı.

- Mili Piyango'da Demirören Grubu'nun İtalyan ortağı hisselerini Flutter PLC şirketine sattı.

- TÜİK, temmuz ayı enflasyonunun yüzde 2.37 artış gösterdiğini, yıllık bazda enflasyonun yüzde 79.60'a çıktığını açıkladı.

- Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında geçen ay en fazla satışı gerçekleştirilen markalar sırasıyla Fiat, Volkswagen ve Ford olurken, otomobil satışlarında Fiat, Volkswagen ve Renault öne çıktı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ilk kez yerli ve milli olarak üretilen PMT 12.7 milimetre makineli tüfeğin seri üretimine geçildiğini duyurdu.

- Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığına Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy getirildi.

- Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yabancı bir bakanla yaşadığı diyaloğu anlattı: ‘Sizin enflasyon çok yüksek’ dedi ben de 'Doğru' dedim. 'Ben bu enflasyonla sokağa çıkabiliyorum. Siz yüzde 10’luk enflasyonla sokağa çıkamıyorsunuz' dedim.

- ÖSYM'nin yeni Başkanı Bayram Ali Ersoy, KPSS oturumlarının iptal edildiğini, yeni KPSS takviminin 17 Eylülde başlayacağını bildirdi.

- KPSS skandalına karışan Yediiklim Yayınları'nın tanıtım afişlerinde İçişleri Bakanı Soylu'nun ziyaretinden fotoğrafları kullandığı ortaya çıktı.

Belediye Başkanına bıçaklı saldırı Belediye Başkanına bıçaklı saldırı

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in görev süresi bir sene uzatıldı.

- KPSS'nin iptal edildiği skandala adı karışan Yediiklim Yayınevi'nin yazarlarından Mehmet Bilge Yıldız, incelemeler sonucunda herhangi bir şey bulunması halinde intihar edeceğini açıkladı.

- Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Melih Gökçek'ten 50 ay sonra geri alabildiği zırhlı cip, 3 milyon liraya satıldı.

- Çeşitli nedenlerden dolayı ehliyetlerine ceza kesilen sürücülerin ehliyet affı beklentisi, 1 Ekim'de Meclis'in açılmasıyla gündeme gelecek.

- Malatya'da 7.2 büyüklüğünde deprem meydana gelme olasılığını gündeme getiren Doç. Dr. Onur Onat, herkeste korkuya yol açtı.

- Süleyman Soylu, terör örgütü PKK'nın sözde üst düzey yetkilisi Murat Karayılan'ın özel görev verdiği tespit edilen 2 teröristin Doğubayazıt'ta etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesine ilişkin, "Suriye'deki gelişmeleri bu vesileyle özellikle ele almamız inanıyorum ki bölgeye ayrıca rahatlama getirecektir." dedi.

- Yeni düzenlemeye göre kar oranları yüzde 28'e yükseltilmesinden memnun kalmayan Eczacılar, greve gitme kararı aldı.

- Fenerbahçe maçında Putin tezahuratı yapılmasının üzerine UEFA, Fenerbahçe'ye bir maç kısmi seyircisiz oynama cezası verdi.

-  İsrail, Gazze Şeridi'ne hava saldırısı düzenlediğini açıkladı. biri 5 yaşındaki çocuk olmak üzere yaklaşık 15 kişinin öldüğü öğrenildi. 

- Motorin ve benzine gelen üst üste zamların ardından 6 ay sonra ilk kez büyük indirim gerçekleştirildi.

- Çevik Bir'in tahliye edilmesinin ardından HDP'li Aysel Tuğluk aynı sağlık gerekçesiyle tahliye edildi.

- Soruların sızdırıldığı iddiasıyla KPSS sınavının iptalinin maliyeti devlete 75 milyon liraya, aday başına ise yaklaşık 4 bin liraya mal oldu.

- 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri'nin yaklaşmasıyla toplumun siyasilerden genel af talebi artmaya başladı.

- Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2022-2023 eğitim öğretim yılı okul kayıtlarında zorunlu bağış veya kayıt parası alındığına yönelik şikayetler üzerine 65 okulda inceleme başlattı.

- KPSS skandalının ardından açıklama yapan YÖK'ün Eski Başkanı Yusuf Ziya Özcan, soruların sızdırılması hakkında çok vahim iddialarda bulundu.

- KPSS'de çıkan sorularla Yediiklim Yayınevi testlerindeki 3 sorunun birebir aynı olduğu, 10 sorunun da birbiriyle benzerlik gösterdiği tespit edildi.

- ODTÜ Rektörlüğü'nün yasağını dinlemeyen öğrenciler, mezuniyet törenlerini Devrim Stadyumu'nda gerçekleştirdi.

- Gazeteci Yazar Eyüphan Kılıç,  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla ortaya çıkarılan KPSS skandalında yaşanan gelişmeleri kaleme aldı.

(SON)