ERKEN HABER - Türkiye gündeminde son bir haftada yer alan önemli olayların bazıları şöyle: (Her haberin üzerine tıklayarak haberin tamamını okuyabilirsiniz)

- Asgari ücrette iki formül masada. Asgari ücret için iki farklı enflasyon hesabı! 9 bin 350 TL ve 8 bin TL masada tartışıldığı öğrenildi.

- Bursa'daki uçak kazada ölen güzellik uzmanı Burcu Sağlam'la ilgili kahreden detay ortaya çıktı. "Moral bulmak için" uçağa binmiş.

- Bahçeli'nin marketleri suçlaması 'zincirleri' kopardı. ŞOK, BİM patronu Aykaç’ı dernek başkanlığından istifaya çağırdı.

- CHP İstanbul Milletvekili Tanal, tutuklu ve hükümlülerin sorunlarını yerinde görmek için cezaevine girme önerisi yaptı.

- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Demokrat Amcan" titriyle yazdığı Z kuşağına yönelik mektup, partililer tarafından adreslere dağıtılıyor.

- Mustafa Kemal Atatürk'ün 88 yıl önce İran Şahı'nın Türkiye ziyaretinde çekilmiş yeni görüntüleri ortaya çıktı.

- İran'da kıyafetlerinden dolayı Ahlak Polisi tarafından darp edilen ve gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitiren Mahsa Amini protestolarının ardından Ahlak Polisi teşkilatı lağvedildi.

- Ankara'nın Polatlı ilçesindeki 2 çocuk annesi genç kadının, önce darp edildiği daha sonra üzerinden arabayla geçilerek öldürüldüğü ortaya çıktı.

- BİM CEO'su Galip Aykaç, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı'ndan istifa etti.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bu hafta YÖK Başkanımızla görüştük. 3 ve 4'üncü sınıfta formasyonu verelim, üniversiteyi bitirirken formasyon eğitimini almış olsunlar dedik, mutabık kaldık" dedi.

- Alibeyköy'de tramvay ile İETT otobüsü çarpıştı. Sabah kalabalığında meydana gelen kazada ilk belirlemeye göre 4'ü ağır olmak üzere 22 kişi yaralandı.

- Ezgi Mola'dan Altın Kelebek ödül töreninde meclise çağrı! Sözleri büyük yankı uyandırdı.

- Enflasyon kasım ayında yüzde 2.88 artarak, yıllık bazda yüzde 84.39 oldu.

- Adana'da bir gence işkence yaptıkları iddiasıyla tutuklananlar arasında Anavatan Partisi İl Başkanı Mehmet Üveyik de bulunuyor.

- Tüketici fiyatları bazında kasımda en fazla fiyat artışı yüzde 17,58 ile tereyağında, en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 5.56 ile çocuk giyim eşyasında görüldü.

- Enflasyonun yüzde 84.39 olarak açıklanmasının ardından memur ve emeklilerin maaşlarına gelecek 5 aylık zamlar da belli oldu.

- Zincir marketler tartışmalarında Ekmek Üreticileri Federasyonu Başkanı Murat Kavuncu, BİM ve Galip Aykaç'ı tehdit etti.

- MHP Lideri Bahçeli, "Eğer birisi ankette bana gelirse, '6 kişi anket yapıyoruz, siz bu ankette kime evet dersiniz' derse, o zaman tercihim sınıf arkadaşımdır". Bahçeli'nin sınıf arkadaşı kim?

- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, TBMM'de bütçe konuşmasında "Koca Türk Devleti'ni mafya bozuntularına çamaşırhane yapanların Allah belasını versin" şeklinde beddua etti.

- İçişleri Bakanı Soylu, Bütçe konuşmasında 'Uyuşturucu kaçakçılarına parayı getirin dediniz' iddiasını ortaya atan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na hitaben "İspat edemezse şerefsizdir" ifadesini kullandı.

- Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Altılı Masanın Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerisine ilişkin "Güçlendirilmiş değil küflendirilmiş sistem önerilerinizle bu millete geri adım attıramayacaksınız" dedi.

- Cumhurbaşkanı kararı ile 2023 yılında istihdam edilecek 27 bin sözleşmeli sağlık personelinden 23 bin 585'i uzman tabip, 3 bin 224'ü tabip, 146'sı ebe olacak.

- Metin Külünk'ten bir buçuk yıl sonra gelen açıklama: "Sedat Peker'den 10 bin dolar alan ben değilim" dedi.

- 100 kilo eroinle yakalanan Veysel Filiz'le fotoğrafları ortaya çıkan Fuat Oktay kendini savundu: "Kendisini tanımam" dedi.

- ‘Üç harfliler’ olarak nitelendirilen zincirler enflasyonun sebebi olarak gösterilirken devlete ait Tarım Kredi Market’teki birçok kalemde fiyatların daha yüksek olması dikkati çekti.

- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, suç örgütlerine yönelik 50 ilde başlatılan Silindir Operasyonunda hakkında gözaltı kararı verilen 502 kişiden 400'ünün gözaltına alındığını açıkladı.

- Eşi tarafından görev yaptığı camide bir başka kadınla basılan imam için müftülükten "İki şahitle aralarında dini nikah varsa görevine iade edeceğiz" tutanağı tutuldu.

- Türk Yıldızları ekibine ait F5 uçağı, kuş çarpması sonucu motorlarının durması nedeniyle Konya'da düştü, pilot atlayarak kurtuldu.

- Kameraların önüne geçip BİM'in patronunu tehdit etti: "Kardeşlerim sana haddini bildirecek"

- Bütçe görüşmeleri sırasında AK Parti ve İYİ Parti milletvekilleri arasında çıkan tartışma, yumruklu kavgaya dönüştü. Milletvekili Hüseyin Örs, hastaneye kaldırıldı.

- TCMB Başkanı Kavcıoğlu: "Bugün TCMB artık her gün rezerve katkı yapan, çeşitli kaynaklardan rezerv sağlayan bir merkez bankası haline geldi." dedi.

- Beştepe'de düzenlenen son EYT toplantısından sürpriz çıktı: Erkeklerin 50 kadınların 48 yaşında emekliye ayrılması öngörülüyor.

- Ziynet eşyası ve halkın yatırım aracı olarak kullandığı Reşat altın veya beşibiryerde olarak tabir edilen Reşat Beşli, 36 gram 22 ayar altından oluşuyor.

- 5 ayda tüketici enflasyonu yüzde 14.05 oldu. Seçime özel ek zam verilmezse memur yüzde 18.6, emekli yüzde 17.5 zamla yetinecek.

- Trump'ın şirketi Trump Organizasyonu hakkında New York'taki Manhattan Bölge Savcısı tarafından açılan davada 17 suçlamayla ilgili karar çıktı.

- Son günlerin en büyük tartışması 'zincir marketlerde fahiş fiyat.' Ayçiçek yağı, pirinç, kuru fasulye, nohut, salça ve çaydan oluşan sepet Tarım Kredi'de 253.5, Migros'ta 233.5, BİM'de 232.5 lira.

- Bakan Murat Kurum, TOKİ'ye başvuranlara SMS göndererek, devlete güvendiklerinden ve sosyal konut projesine destek verdiklerinden dolayı teşekkür etti.

- Mansur Yavaş "Aday olacak mısınız?" sorusuna ilk kez yanıt verdi.

- Düzenlenen operasyonlarda darbe yapmayı planladıkları gerekçesiyle 25 kişi gözaltına alındı.

- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın asgari ücret anketi sonucu belli oldu. Beklentiler şöyle; İşçi: 7.536 TL, İşveren: 7.050 TL, Kamuoyu: 7.845 TL.

- Erzurum'da lise öğrencisi bir kızın, erkek arkadaşı yüzünden başka bir kız öğrenciyi darp etmesi gündem oldu.

- Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz'ın Ankara'daki ofisinde bıçaklı saldırıya uğradığı öğrenildi.

- Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı kurucusunun 6 yaşındaki kızını müridiyle 'evlendirmesi' ve çocuğun yıllarca istismara maruz bırakmasıyla ilgili davaya müdahil oldu.

- Iğdır’da kendini avukat olarak tanıtarak menfaat temin ettiği tespit edilen Semih Baykır, gözaltına alındı.

- EYT'nin kapsamını Cumhurbaşkanı Erdoğan belirleyecek.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Yılbaşından itibaren enflasyonun boynunu kırmış olacağız" dedi.

Seçmen listeleri için son iki gün... Seçmen listeleri için son iki gün...

- Suriye Devlet Başkanı Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme için şu şartları öne sürdüğü belirtildi:

-  İran'da Mahsa Amini protestolarına bağlı olarak ilk idam cezası infaz edildi.

- Almanya'nın Ulm kenti yakınlarındaki İllerkirchberg beldesinde bıçaklı saldırıda öldürülen Ece Sarıgül için yürütülen soruşturmada gözaltına alınan ancak daha sonra serbest bırakılan kişinin intihar ettiği bildirildi.

- 6 yaşında evlendirildiği iddia edilen ve çocuk istismarı ile ailenin hedef gösterildiği konuya ilişkin aile ilk kez konuştu. Yaşadıkları İslami hayatı anlatan kardeşlerin konuşması şu şekilde;

- HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, “Kaç yaşında çocuk, neye göre çocuk, kime göre çocuk. Bazıları 20 yaşındadır ama çocuktur bazıları 15 yaşındadır ama olgundur” dedi.

- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, kamuda çalışan herkese, 500 bin kişiye kadro vereceklerini açıkladı.

- ABD'de 65 yıl önce cinayete kurban giden çocuğun kimliği DNA teknolojisi ile bulundu.

- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayını belirleyecek olan altılı masada uyum gibi bir sorun çıkarsa o başka bir "felakete yol açar" şeklinde değerlendirdi.

- Resmi Gazete'de yayımlanan HSK kararnamesine göre, toplam 282 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi.

- ''Asgari Ücret, Sözleşmeliler, Geçici Personel, EYT...'' Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, bakanlığının 2023 yılı bütçesi üzerinde konuştu.

- Yargıtay 4. Ceza Dairesi, dava konusu sözün rahatsız edici, kaba ve nezaket dışı hitap tarzı niteliğinde olduğuna hükmetti.

- Bağcılar'da bileziklerini almak için komşusu olan yaşlı kadını boğarak ve yakarak öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık Gözde Aytar, müebbet ile 8 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum edildi.

- Tekirdağ Çerkezköy'de bir kreşte öğretmenler tarafından öğrencilere şiddet uygulandığı görüntüleri ortaya çıktı, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

- AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, başörtüsüne yasal düzenlemeyle Anayasa değişikliği teklifini 336 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sundu.

- Hakimler ve Savcılar Kurulu, 6 yaşındaki çocuğa cinsel istismarında daha önce başlatılan soruşturmaya 'takipsizlik' kararı veren savcı için soruşturma başlattı.

- Muğla'nın Marmaris ilçesinde Gümrük Müdürlüğü'nde düzenlenen rüşvet operasyonunda, 5'i memur, 9 kişi gözaltına alındı.

- Konya'da bir kız öğrencisini "Seni MİT"e alacağız" vaadiyle kandırıp cinsel tacizde bulundukları ortaya çıktı. Olayın içinde okul müdürleri de var.

- YÖK Başkanı Özvar: "(YÖS) Bu sınav ÖSYM tarafından 2023 yılının ilk ayında gerek Türkiye'de gerek yurt dışında gerçekleştirilecektir" dedi.

- Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel'in yüksek enflasyonun yol açacağı sorunlara ilişkin 30 yıl önce yaptığı açıklamada yer alan bütün sorunlar günümüzde yaşanmaya başlandı.

- Twitter’in yeni sahibi Elon Musk, Twitter’da yakında 1,5 milyar hesabın isim alanını boşaltmaya başlayacaklarını duyurdu.

- Turhan Çömez, AK Parti milletvekilliği döneminde Bahçelievler Çocuk Yuvası'ndaki çocukların barlara götürüldüğünü, hamile kaldığını, uyuşturucu kullandırıldığını deşifre etti.

- Milli Emlak dolandırıcılığı davasında, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyeliğinden istifa eden Korkmaz Karaca ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevinden alınan Serkan Taranoğlu'nun ismi de tutanaklara geçti.

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla büyükelçi merkeze çekilme ve atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Türkiye'nin 16 ülkedeki büyükelçisi merkeze alındı, yerlerine yeni atama yapıldı.

- İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'daki saldırılarında, son 3 haftada 20 Filistinli hayatını kaybetti.

- EYT sistemine takılmamak için ne yapmalı? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in EYT sisteminde yaşanan sorunlar nedeniyle herkesin emekliliğinin hesaplanamadığını ve tam olarak durumun raporlanmasının zaman aldığını söyledi.

- Putin, ülkesine nükleer silahlarla saldırmaya cesaret eden ülkelerden geriye hiçbir şey kalmayacağını ve yeryüzünden silineceğini de söyledi.

- Türk-İş Başkanlar Kurulu, özel sektör çalışanlarına banka promosyonu ödenmesi için mevzuat garantisi talep etti.

- Kuzen Sedat Varank ve ortağı sözleşme imzalamaya gitmeyince 10 milyarlık ihale iptal oldu.

-  Hiranur Vakfı'nda yaşanan çocuk istismarı skandalında adı geçen H.K., yaşadıklarını dava dosyasında şu sözlerle özetliyor:

- Muharrem İnce, 6 yaşındaki çocuğun istismarıyla ilgili ''İktidara geldiğimde tüm kursları ve yurtları dozerle yıkacağım'' dedi.

- Pandemi çocukların okul alışkanlıklarını etkiledi. Bu da eğitimde birçok soruna neden oluyor. Tespit edilen 10 sorun:

- Adana'nın Kozan ilçesinde, fidan dikim işçilerini taşıyan iki römorklu traktörün devrilmesi sonucu 35 kişi yaralandı.

- EGM bünyesinde görev alan polis memurları, aylık sabit ödenen fazla çalışma ödeneği yerine çalışılan fazla saatler için mesai ücreti ödenmesini talep ediyor.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023'te son kez aday olacağını açıkladı.