ERKEN HABER - Türkiye gündeminde son bir haftada yer alan önemli olayların bazıları şöyle: (Her haberin üzerine tıklayarak haberin tamamını okuyabilirsiniz)

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıl başı gecesi attığı 254 tweet ile 2022'yi değerlendirdi.

- Amasya'nın Gümüşhacıköy İlçesi Cumhuriyet Savcısı Cihad Atabaş evinde ölü bulundu.

- Ticarette yeni dönem başladı. Vatandaşı, esnafı ve reel sektörü ilgilendiren birçok düzenleme yürürlüğe konuldu.

- Olaylı Göztepe-Altay maçında stadyuma yanıcı ve parlayıcı malzemeleri taşıyan 'Alo Ses Ambulans Servisi' firması süresiz kapatıldı.

- Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2022 yılında doğan 8 bin 366 bebeğe Alparslan, 8 bin 870 bebeğe ise Zeynep adı verildi.

- Ziraat, Halk ve Ziraat Katılım bankalarında çalışanların ücretlerine yüzde 55 zam yapıldı.

İzmir'de 3.7 büyüklüğünde deprem İzmir'de 3.7 büyüklüğünde deprem

- Araçlarını muayene ettirecek vatandaşlar bu yıl 1130,40 TL ücret ödeyecek. Muayenesini yaptırmadığı aracıyla trafiğe çıkanlar ise yüzde 122 artışla 951 lira ödeme yapacak.

- Hükümetin ‘Vergi ve SGK borçlarına yapılandırma’ getireceği gündeme geldi.

- Öğrencilere "ulaşım yardımı" başladı. 2023 yılı için üst limit tutarı 750 lira olacak, yılda 2 kez gidiş dönüş ulaşım giderleri karşılanacak.

- Konya'da görevli oldukları barınakta bir köpeği eziyet ederek öldürdükleri gerekçesiyle yargılanan 2 sanık tahliye edildi.

- Türkiye, resmen İstanbul Sözleşmesi'nden çekildi. Danıştay 10. Dairesinin kararı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca onandı.

- Ankara'da 4 liraya satılan 200 gram ekmeğin fiyatı 10 Ocak'tan itibaren 5 lira olması kararlaştırıldı.

- Başpehlivan Cengizhan Şimşek'in 9 Mart 2022’den beri elde ettiği tüm derecelerin iptal edilerek, kazandığı ödül, kemer ve madalyaları iadesine karar verildi.

- 20 soruda EYT'liler nasıl emekli olacak? Emeklilikte yaşa takılanlarda (EYT) 2.2 milyon vatandaş yaş şartı aranmadan emekli olma hakkına kavuşuyor.

- Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Aralık ayında enflasyon aylık yüzde 1,18 yıllık yüzde 64,27 olarak gerçekleşti.

- EYT'de çift maaş ve toplu ödeme avantajı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 'yaş şartı'nı tamamen kaldıran ve 1999 düzenlemesi öncesi hakları sigortalıya sağlayacak tek formül üzerinde yoğunlaşarak çözüm rotasını çizdi.

- Meclis’in 2023 seçimlerine kadar yasalaştıracağı düzenlemeler arasında EYT, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi, 7. Yargı Paketi, başörtüsü ve aile ile ilgili anayasa değişikliği teklifi gibi önemli başlıklar yer alıyor.

- 2022 enflasyonu 2001'den bu yana en yüksek enflasyon oldu.

- Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Suriye rejimiyle temas sağlandığını açıkladı.

- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Ülkücü Sinan Ateş cinayetine sessiz kalmasına tepki gösterdi.

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da "Sözleşmeliye Kadro Şöleni" programında yaptığı konuşmada 500 bin sözleşmelinin kadroya alınmasının detaylarını açıkladı.

- TFF, Sivasspor-Galatasaray maçının VAR kayıtlarını açıkladı! MHK: Uzun süre görev verilmeyecek.

- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1915 Çanakkale Köprüsü’nde hasta nakli ve vakaya gidiş-dönüş durumlarında ambulanslardan geçiş ücreti alındığını açıkladı.

- Türk lirasından 6 sıfır atılması konusunda dikkat çeken ifadeler kullanan Babacan, "İyi bir şey yapmak için kimseden izin almama gerek yok. Paradan 6 sıfır atılması konusunda Tayyip Bey'in haberi yoktu'' dedi.

- Bakan Nebati "Enflasyondaki yukarı yönlü ivme kırıldı. Biz bu enflasyon devrini kapattık artık." dedi. Bakan Nebati, marketlere de bir çağrıda bulunarak, 'fiyatları sabitleyin' dedi.

- TOKİ tarafından yürütülecek orta gelirlilere yönelik sosyal konut projesi kapsamında "Yeni Evim Projesi"nin detayları açıklandı.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve emekliye verilen zam oranının yüzde 25'ten yüzde 30 çıktığını açıkladı.

- İçişleri Bakanı Soylu, "2022'de 185 terör eylemi engellendi ve bunların 18'i de canlı bomba eylemidir" dedi.

- Aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 9 bin 105 liradan 11 bin 848 liraya, en düşük memur emekli aylığı 6 bin 78 liradan 7 bin 901 liraya yükseldi.

- Milli Eğitim Bakanı Özer: "(Özel okul ücret artışı) Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2023 fiyatlarının yüzde 65 olarak belirlenmesi kararını aldık." dedi.

- Anayasa değişikliği teklifi için AK Parti ikinci tur ziyaretleri kapsamında Meclis'te grubu bulunan CHP, İYİ Parti ve HDP'nin kapısını çalacak.

- İBB Başkanı İmamoğlu, İçişleri Bakanı Soylu'nun terörist diye nitelendirdiği personeli işten çıkarmayarak, görev suçu işlediğini iddia etti.

- 20 başlıkta merak edilen 'Yeni Evim Projesi' Dar gelirliyi hedefleyen "İlk Evim, İlk İş Yerim" projesinin ardından, orta gelirli hanehalkı için "Yeni Evim" projesi kamuoyu ile paylaşıldı. Hazine desteğiyle sunulan projede en düşük aylık taksit, 4 bin 410 liradan başlayacak.

- Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimleri öncesinde, Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK) kritik bir değişim yaşanacak. 7 asil ve 4 yedek üyeden oluşan kurulun, başkan dahil 5 üyesinin görev süresi sona eriyor.

- Çağrı çok, ambulans az. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ortalama günlük çağrı sayısının 71 bin olduğunu açıklarken çağrılara yanıt veren ambulans sayısının belediye ve özel şirketler dışında 5 bin 724 olduğunu belirtti.

- Ankara'da vergi dairesinde meydana gelen doğalgaz zehirlenmesinde 25 kişi gazdan etkilendi.

- Otomobil satışları 2022'de yüzde 5.5 düştü. Otomobil satışları 2022'de yüzde 5,5 azalarak 592 bin 660 olurken, hafif ticari araç satışları ise yüzde 8,6 artarak 190 bin 623'e ulaştı.

- EYT ile beraber bankaların kesenin ağzını açtığı ve promosyonda çıtanın yükseltileceği ifade edildi. Daha önce emeklilerin promosyon olarak 5 bin TL, 7 bin 500 TL aldığı biliniyordu. Şimdiyse çıtanın 20 bin TL'ye çıkacağı belirtildi.

- Motor ve şase numaraları değiştirildikten (change) sonra satıldığı tespit edilen 51 araca el konuldu.

- Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına bloke konulması talebiyle ilgili gerekçelerini partiye gönderecek.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 genel seçimlerinizde çekebileceklerini söyledi.

- Kastamonu'da, eski MHP Taşköprü İlçe Kadın Kolları Başkanı Gizem Memioğlu (41), evinde ölü bulundu.

- Altılı Masa'da yer alan 6 siyasi parti, seçimlere ittifak olarak girmeye, ortak cumhurbaşkanı adayı çıkarmaya karar verdi.

- İsrail, Gazze sınırındaki Yahudi yerleşim birimleri çevresine duvar inşa edecek. Duvarın 4,6 kilometre uzunluğunda olması planlanıyor.

- Sosyal medya platformu Twitter'ın milyonlarca kullanıcısının elektronik posta adresleri, internette yayınlandı.

- Evli olmayan çiftlerin aynı evde yaşamasına izin verilmemesi nedeniyle, Cristiano Ronaldo ile sevgilisi Georgina Rodriguez'in durumunun ne olacağı merak konusu olmuştu. Dünyaca ünlü çiftin bu kuraldan muaf tutulacağı ifade edildi.

- Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilere 3 ayrı kredi müjdesi verdi.

- Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in düzenlenen suikast sonucu öldürülmesinin ardından yaşanan gelişmeleri sizin için derledik.