ERKEN HABER-Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sanat Galerisi'nin ev sahipliğindeki sergi, 13 Ukraynalı sanatçının İstanbul'da ürettiği eserlerden oluşuyor.

Serginin açılışında konuşan Ukrayna'nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskyi, geçmişi olmayan toplumların geleceklerinin de olmayacağına değinerek "Ukrayna ve Ukrayna halkı, Türk halkını ve sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı asla ve asla unutmayacak. Kendimizi çok iyi hissediyoruz, özellikle son dönemde sayın Erdoğan'ın tahıl anlaşmasının devam etmesindeki rolünü çok önemsiyoruz." dedi.

Nedilskyi, İstanbul'da Ukrayna kültürünü yansıtan böyle bir sergi düzenlemekten ötürü memnuniyetlerini dile getirdi. Büyükelçi, serginin 17. İstanbul Bienali kapsamında açıldığını aktardı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da insanlık tarihini bütün yaşanmışlıkların tarihi olarak ifade ederek "İnsanların ve milletlerin kimliğinin oluşumu hafıza sayesinde oluşuyor. Bugün Ukrayna'nın kimliğini ve hafızasını koruma mücadelesi verdiğine şahit oluyoruz. Bu vesileyle şunu ifade etmek istedim ki Ukrayna'nın eski günlerindeki gibi savaşsız günlerini yaşaması en büyük temennimiz. Ukraynalı sanatçıları kendi kimliklerinin unutulmaması için ortaya koydukları bu eserlerden dolayı tebrik ediyorum." diye konuştu.

İstanbul Artist Residency kurucusu ve serginin küratörü Polina Siomochkina ise eserlerin tamamının İstanbul'da Ukraynalı sanatçılar tarafından üretildiğine dikkati çekerek "Bu da Türkiye'nin Ukraynalı sanatçılara verdiği değeri ve onlara sunduğu imkanı gösteriyor." ifadesini kullandı.

"Hafızanın Korunması" sergisi 20 Kasım'da sona erecek.

Murat Çobanoğlu, mezarı başında anıldı Murat Çobanoğlu, mezarı başında anıldı