ERKEN HABER - Diyanet İşleri Başkanlığı, Haca gitmek için ön başvuru yapanlardan 250 lira para toplamaya başladı. Diyanet, Hac başvurularından yaklaşık 600 milyon lira "haksız kazanç" elde edecek.

Pandeminin ardından gelen serbestlik nedeniyle artık normal kapasitede Hac organizasyonları yapılmaya başlandı.

Bugün itibariyle Hac ön kayıt işlemlerine başlanan Türkiye'de Hac'a gitmek isteyen adayların başvurusu e-Devlet üzerinden alınmaya başlandı.

250 LİRA ÖDEMEYEN BAŞVURU YAPAMIYOR

Başvuru yapan her bir Hacı adayına 250 lira ödeme zorunluluğu getirildi. Ziraat Bankası'na 250 lira ödendikten sonra başvuru yapılmış sayılıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, ön başvuru sırasında alınan 250 liranın, kurada ismi çıkmayanlara iade edilmeyeceğini bildirdi.

Hac için başvurup da ismi listede yer almayan adaylara başvuru için ödedikleri öcretin iade edilmemesi, vatandaşların tepkisine yol açtı.

83 BİN KİŞİ GÖTÜRÜLECEK

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki anlaşmalar kapsamında her yıl yaklaşık 100 bin Türk, Hacca gidebiliyor.

Diyanet İşleri, bu yıl Hac kontenjanını 83 bin 430 kişi olarak açıkladı. Her Hac döneminde olduğu gibi bu yıl da ilerleyen günlerde kontenjanın 10-15 bin kişi daha artırıldığına ilişkin gelişme olması bekleniyor.

Diyanet'in görevlileri, Hac organizasyon şirketlerinin yetkilileri ve bazı siyasilere ayrılan kontenjanlarla birlikte Türkiye'den her yıl ortalama 100 bin kişi Hacı oluyor.

BAŞVURULAR 2.5 MİLYON KİŞİYİ AŞIYOR

Hac için başvuranların sayısı yıllar bazında ortalama olarak 2.5 milyon kişiye ulaşıyor. Başvuran 2.5 milyon kişiden sadece 80-100 bin kişinin Hacca gitmesi nedeniyle bu başvuruların sayısı her yıl artarak devam ediyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ön başvurularda aldığı ve geri ödemesiz olarak açıkladığı 250 lira ise kazanç kapısı oldu.

2.5 milyon kişinin başvurması halinde Diyanet, Hac umudu olanlardan ancak Hacca götüremediği her bir vatandaştan topladığı 250 liraların toplamı yaklaşık 600 milyon lirayı buluyor.

BAŞVURU İÇİN EMEK SARF ETMİYOR

Hac için başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, kendilerinden zorunlu olarak başvuru parası adı altında 250 liranın alınmasına tepki gösterdi.

Başvuruların e-Devlet üzerinden yapıldığını, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başvuranlara ilişkin herhangi bir emek sarf edilmediğini belirten vatandaşlar, başvuruda alınan ve iade edilmeyen paraları "haksız kazanç" olarak nitelendiriyor.

Diyanet'in sadece kura çekimi için Noter masrafı olacağına dikkati çeken vatandaşlar, STK ve ilgili birimlerin söz konusu haksız kazanç için mahkemelere başvuru yapılması çağrısında bulundu.

Hac için başvuran adaylar, çekilecek kurada ismi çıkmayanlara paralarının iade edilmesini talep ediyor.

EN DÜŞÜK HAC ÜCRETİ 100 BİN LİRA

Kara kış kapıda: kuvvetli yağış ve kar geliyor Kara kış kapıda: kuvvetli yağış ve kar geliyor

Türk Lirasının değer kaybı ve gelen zamlar nedeniyle Hac ücretlerinin bu yıl en az 100 bin lira olarak açıklanması bekleniyor.

1 Suudi Arabistan Riyali'nin 5 Türk Lirası'na denk geldiği günümüzde, daha önce 20 bin Riyal karşılığı yapılan Hac organizasyonları, Türk Lirası olarak 100 bin liraya denk geliyor. 

Hac süresi, otel, yemek ve tercüman gibi hizmetlerin kalitesine göre fiyatların 250 bin lirayı aşması bekleniyor.

TOKİ BAŞVURU ÜCRETLERİNİ İADE EDİYOR

TOKİ tarafından başlatılan Sosyal Konut Projesi kapsamında başvuranlardan 500 lira tahsil edildi. 

Kura çekimi sonrası hak sahibi olamayanların ödediği 500'er liranın, TOKİ tarafından iade edileceği açıklandı. 

Vatandaşlar, aynı uygulamanın Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da yapılması gerektiğini ifade ediyorlar.