ERKEN HABER - Avrupa'da yaşayan gurbetçi Türk vatandaşlarının izinlerini tamamlayarak dönüşe geçmesi sınır kapılarında yoğun araç trafiği oluşturdu. İpsala Sınır Kapısı'nda 2.5 kilometre kuyruk oluştu.

Avrupa ülkelerinde ay başından itibaren okulların açılacak olması, izinlerini tamamlayan gurbetçilerin de hafta başı mesailerine yetişmek için yola çıkması, sınır kapılarında oğunluğa yol açtı.

Bulgaristan ve Yunanistan gümrüklerinden giriş yapan her aracın aranması, işlemlerin artmasına ve Türkiye tarafında kuyrukların oluşmasına neden oldu.

En çok tercih edilen Kapıkule Sınır Kapısı'nda park alanının bulunmasıyla yoğunluk göze çarpmasa da özellikle İpsala Sınır Kapısındaki araç yoğunluğu dikkati çekiyor.

İpsala'dan Yunanistan Kipi Sınır Kapısına çıkış yapmak isteyen araçlar çift sıra 2.5 kilometre uzunluğunda kuyruk oluşturdu.

Sınır kapılarında gurbetçilere arama işkencesi

ÇİLENİN DİĞER SEBEBİ GÜMRÜKÇÜLER

Twitter'daki hashtag ve trendler (7 Ekim) Twitter'daki hashtag ve trendler (7 Ekim)

Yunanistan ve Bulgaristan sınırından geçiş yapan Türklere yönelik zaman zaman iş yavaşlatma eylemine girişen gümrük çalışanları, yolcuların çile çekmesine neden oluyor.

Sınır geçişlerinde arabaların aranmasına yönelik ağır hareket eden ve bagajlardaki her eşyayı tek tek incelemeye çalışan yabancı gümrük memurları, "işlerini yaptıkları" gerekçesiyle geçiş yapanları uğraştırıyor.

Özellikle Yunanistan sınırında zaman zaman yaşanan bu tür sorunlar, Türkiye ile Yunanistan arasındaki siyasi krizlerden de kaynaklanıyor.

Türk Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin zaman zaman müdahale ederek, mevkidaşlarıyla giörüşmeleri sonucu bu tür oluşan kuyrukların giderildiği dönemler yaşanıyor.

Yunanistan ve Bulgaristan tarafındaki yabancı gümrük memurlarının bazıları, yapılar araç aramalarında bazı eşyaların gümrüğe tabi olduğunu ileri sürerek, rüşvet aldığı, bazılarının ise söz konusu eşyalara tutanak karşılığında el koyduğu yaşanan sıkıntıların önünde geliyor.