ERKEN HABER - Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) ile Ziraat Bankası arasında yapılan personelinin maaş promosyonu görüşmeleri sonuçlandı. Bakanlık ile banka arasında anlaşma sağlanmasına rağmen, sözleşme imzalanarak personele herhangi bir duyuru yapılmadığı, yıl başına kadar ertelenmeye çalışıldığı belirtildi.

Anlaşmaya göre GSB personeline, 3 yıl bankadan maaş almaları şartıyla 19 bin 500 lira nakit, 500 lira kredi kartlarına yüklenecek şekilde 20 bin lira ödenecek.

Ziraat Bankası ile yapılan anlaşmanın Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu imzaladıktan sonra açıklanacağı bildirilmişti. 

PROMOSYON REVİZE EDİLDİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı personelinin maaşı karşılığında Ziraat Bankası'ndan alacağı promosyonla ilgili sözleşme 9 ay önce sağlandı. Personele 3 yıl boyunca 6 bin lira ödenmesi kararlaştırıldı.

Ancak, diğer kurumların promosyonlarının yüksek oluşu üzerine personelin promosyon revizesi talebi Bakan Kasapoğlu'nun da onayıyla görüşmeler başlatıldı.

Yapılan revize görüşmelerde personele 29.500 nakit poromosyon ödenmesi kararlaştırıldı ancak personele herhangi bir resmi duyuru yapılmadı.

2023'E KADAR ÖDENMEYECEK İDDİASI

İddiaya göre, Ziraat Bankası tarafından ödenmes öngörülen peronel başına 29 bin 500 liralık promosyonun yıl başından sonra ödenecek.

Bankanın personele ödenecek promosyonu yıl başına kadar değerlendireceği, önceki sözleşmenin yapıldığı Şubat ayı itibariyle bir yıl tamamlandıktan sonra söz konusu yeni sözleşmenin uygulanmaya konulacağı ileri sürüldü.

2022 Şubat itibariyle yapılan sözleşmenin 2023 Şubat'ta bir yılını tamamlayacağı, böylece önceki dönem ödenmiş 6 bin liralık promosyonnu bir yıl için ödenmiş olduğu varsayılacağı belirtildi.

VERGİ DİLİMİ YÜZDE 27'YE ÇIKACAK

GSB'de işçi statüsünde çalışanlardan alınan gelir vergisi, diğer kurumlardaki işçilerde olduğu gibi kademeli olarak uygulanıyor.

Bir yıl içerisinde gelir vergsi ilk dilimi olan yüzde 15 gelir vergisi, genellikle ocak, şubat ve mart aylarında uygulanıyor. Gelir toplamı 24 bin liraya ulaşınca gelir vergisi yüzde 20, 64 bin liranın üzerindeki gelirler için yüzde 27 gelir vergisi kesintisi uygulanıyor.

GSB çalışanlarına ocak veya şubat aylarında 20 bin lira promosyon ödenecek olması halinde işçilerin maaşından kesilen vergiler yüzde 12 artarak yüze 27'lik dilime yükseltilmiş olacak. Böylece çalışanların alacakları promosyondan yüzde 27 vergiye tabi olacak ve yaklaşık, 5 bin lira kaybı oluşacak.

HER GEÇEN GÜN DEĞER KAYBEDİYOR

Personele ödenmesi beklenen promosyon, ödenmediği her bir gün için personelin kaybı, bankanın karı olarak ortaya çıkıyor.

Altın ve döviz kurları karşısında Türk Lirasının değer kaybetmeye devam etmesi, enflasyonun her ay artarak yükselmesi, paranın değerinin her geçen gün alım gücünün düşmesine yol açıyor.

GSB peroneline bugün ödencek 20 bin lira ile şubatta ödenmesi arasında gelir vergisi, enflasyon ve döviz karşısında paranın değeri 10 bin liraya kadar düşmüş olacak.

Personel, söz konusu görüşmelerin tamamlanması, anlaşmaya varılmasına rağmen henüz resmi açıklama yapılmamasına ve promosyonlarının ödenmemesine tepki gösteriyor. 

NELER YAŞANMIŞTI?

GSP Personelinin talebi doğrultusunda promosyon revize edilmesi yönünde bakanlık tarafından açıklama yapılmış, Ziraat Bankası ile görüşmelere başlanmıştı.

Diğer kurumların bazı bankalarla imzaladığı romosyon sözleşmeleri doğrultusunda GSB'nin personel sayısı gözününde bulundurularak, mevcut promosyonun tarihi bitmeden yenilenmesi gündeme gelmişti.

BANKANIN TEKLİFİ 18 BİN LİRA

Daha önce bin 750 lira promosyon alan GSB çalışanları, yeni promosyon sözleşmesinde maaşları karşılığında 3 yıllık 5 bin 800 lira alacağı şekilde anlaşmaya varıldı.

Personelin tepkileri üzerine GSB yeni bir heyet oluşturarak, promosyon revizyonu için girişimlerde bulundu.

Maaşlara gelen zamlar ve personel sayısı gözününde bulundurularak promosyon bedeli Ziraat Bankası tarafından 18 bin liraya çıkarıldığı öğrenildi. Bankanın teklifine göre, personele aylık 500 lira olmak üzere 3 yıllığına toplamda personel başına 18 bin lira ödenmesi öngörülüyor.

Ziraat Bankası'nın üç yıllık 18 bin liralık promosyon teklifi, GSB tarafından değerlendirilmeye alındı.

Yakın zaman içerisinde 18 bin lira üzerinde anlaşma sağlanması bekleniyor. Bazı kaynaklar ise pazarlığın 19 bin liradan yürütüldüğünü bildirdi.

PERSONELİN TALEBİNİ KARŞILAMIYOR

Bakanlık çalışanları, promosyon revizesi yapılarak, promosyon bedelinin 30 bin liraya çıkarılmasını talep etmişti.

Personelin talebi doğrultusunda GSB tarafından heyet oluşturularak, 5 bin 80 lira olan promosyon bedelinin artırılması için Ziraat Bankası ile yeniden görüşmeler başlatmıştı. 

PERSONEL PROMOSYONDAN MEMNUN DEĞİL

Şubat 2022 itibariyle Ziraat Bankası ile yapılan anlaşmada promosyon bedelinin bin 750 liradan 5 bin 800 liraya  çıkarılması, Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) ile Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) çalışanlarını memnun etmedi.

GSB ile KYK bünyesinde çalışan personel, diğer kurumlardaki promosyon sözleşmelerini örnek göstererek, kendi sözleşmelerinin de yenilenmesini talep etti.

Konya'da kardeşini şikayete giden kişiyi vuran şüpheli yakalandı Konya'da kardeşini şikayete giden kişiyi vuran şüpheli yakalandı

Talepleri doğrultusunda GSB ile Ziraat Bankası arasında görüşme başlatılmasını olumlu bulan personel, hak ettiği promosyonu alabileceği yönde beklenti içerisine girdi.

Gençlik ve Spor

PERSONEL 30 BİN TALEP EDİYOR

Personelin yoğun talebi ve sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşım üzerine GSB ile Ziraat Bankası yetkilileri arasında, promosyonun revize edilmesi gündeme geldi.

GSB çalışanları Ziraat Bankası'ndan aldıkları 5 bin 800 liralık promosyonun 30 bin liraya çıkarılmasını talep ediyor. Bu promosyon bedeli, Adalet Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü personeli promosyonları gözönünde bulundurularak istenmeye başlandı.

gsb banka

DAİMİ/KADROLU OLMAYAN AYIRIMI

GSB ile Ziraat Bankası arasında önceki dönem imzalanan promosyon sözleşmesinde, GSB ve KYK bünyesinde çalışan personelden "Daimi/Kadrolu Olmayan"lar sözleşme dışı bırakıldı.

Banka sözleşmesinde, kurumda daimi çalışmayan veya kadrolu olmayan sözleşmeli işçilere promosyon vermekle yükümlü tutulmuyor.

Sözleşme banka ile kurum arasında imzalandığı için personelin bankadan herhangi bir promosyon talep etme hakkı da bulunmuyor.

türk lirası-1

KREDİ KART İPTALİ

Kurumda çalışan personellerden bazıları, söz konusu bankanın düşük promosyon vermesi halinde gösterebilecekleri tepkileri tartışmaya başladılar.

Bazı personelin, düşük promosyon verilmesi halinde "kredi kartlarımızı iptal ederek tepki gösterelim" şeklinde fikri, diğer personel tarafından da destek alabileceği yönünde görüşler beyan ediliyor.

Kimi personel ise hak edilen promosyonun verilmemesi halinde bankacılık hizmetlerini başka bankalardan yürütmeyi, otomatik ödemelerini başka bankalardan açacakları hesaplar üzerinden yapmayı öneriyor.