ERKEN HABER - Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) ile Ziraat Bankası arasında yapılan personelinin maaş promosyonu görüşmeleri sonuçlandı.

Anlaşmaya göre GSB personeline, 3 yıl bankadan maaş almaları şartıyla 20 bin lira ödenecek. 19 bin 750 lira nakit, 250 lira ise kredi kartına yükleme yapılacak.

GSB personeline verilecek olan promosyon ödemeleri, bugün itibariyle bazı illerde başladı.

GSB Personelinin promosyonu 5 Aralık mesai bitimine kadar tüm illerde yatırılmış olacağı öğrenildi.

gsb promosyon

Revize edilen GSB sözleşmesi kapsamında personele 20 bin lira ödenmesi kararlaştırılmıştı.

gsb promosyon sözleşmesi

NELER YAŞANMIŞTI?

GSP Personelinin talebi doğrultusunda promosyon revize edilmesi yönünde bakanlık tarafından açıklama yapılmış, Ziraat Bankası ile görüşmelere başlanmıştı.

Diğer kurumların bazı bankalarla imzaladığı promosyon sözleşmeleri doğrultusunda GSB'nin personel sayısı gözününde bulundurularak, mevcut promosyonun tarihi bitmeden yenilenmesi gündeme gelmişti.

BANKANIN TEKLİFİ 18 BİN LİRA

Daha önce bin 750 lira promosyon alan GSB çalışanları, yeni promosyon sözleşmesinde maaşları karşılığında 3 yıllık 5 bin 800 lira alacağı şekilde anlaşmaya varıldı.

Personelin tepkileri üzerine GSB yeni bir heyet oluşturarak, promosyon revizyonu için girişimlerde bulundu.

Maaşlara gelen zamlar ve personel sayısı gözününde bulundurularak promosyon bedeli Ziraat Bankası tarafından 18 bin liraya çıkarıldığı öğrenildi. Bankanın teklifine göre, personele aylık 500 lira olmak üzere 3 yıllığına toplamda personel başına 18 bin lira ödenmesi öngörülüyor.

Ziraat Bankası'nın üç yıllık 18 bin liralık promosyon teklifi, GSB tarafından değerlendirilmeye alındı.

Yakın zaman içerisinde 18 bin lira üzerinde anlaşma sağlanması bekleniyor. Bazı kaynaklar ise pazarlığın 19 bin liradan yürütüldüğünü bildirdi.

PERSONELİN TALEBİNİ KARŞILAMIYOR

Bakanlık çalışanları, promosyon revizesi yapılarak, promosyon bedelinin 30 bin liraya çıkarılmasını talep etmişti.

Personelin talebi doğrultusunda GSB tarafından heyet oluşturularak, 5 bin 80 lira olan promosyon bedelinin artırılması için Ziraat Bankası ile yeniden görüşmeler başlatmıştı. 

PERSONEL PROMOSYONDAN MEMNUN DEĞİL

Şubat 2022 itibariyle Ziraat Bankası ile yapılan anlaşmada promosyon bedelinin bin 750 liradan 5 bin 800 liraya  çıkarılması, Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) ile Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) çalışanlarını memnun etmedi.

GSB ile KYK bünyesinde çalışan personel, diğer kurumlardaki promosyon sözleşmelerini örnek göstererek, kendi sözleşmelerinin de yenilenmesini talep etti.

Talepleri doğrultusunda GSB ile Ziraat Bankası arasında görüşme başlatılmasını olumlu bulan personel, hak ettiği promosyonu alabileceği yönde beklenti içerisine girdi.

Gençlik ve Spor

PERSONEL 30 BİN TALEP EDİYOR

Personelin yoğun talebi ve sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşım üzerine GSB ile Ziraat Bankası yetkilileri arasında, promosyonun revize edilmesi gündeme geldi.

GSB çalışanları Ziraat Bankası'ndan aldıkları 5 bin 800 liralık promosyonun 30 bin liraya çıkarılmasını talep ediyor. Bu promosyon bedeli, Adalet Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü personeli promosyonları gözönünde bulundurularak istenmeye başlandı.

Bir çocuğun ölümüne sebep olmuşlardı... Bir çocuğun ölümüne sebep olmuşlardı...

gsb banka

DAİMİ/KADROLU OLMAYAN AYIRIMI

GSB ile Ziraat Bankası arasında önceki dönem imzalanan promosyon sözleşmesinde, GSB ve KYK bünyesinde çalışan personelden "Daimi/Kadrolu Olmayan"lar sözleşme dışı bırakıldı.

Banka sözleşmesinde, kurumda daimi çalışmayan veya kadrolu olmayan sözleşmeli işçilere promosyon vermekle yükümlü tutulmuyor.

Sözleşme banka ile kurum arasında imzalandığı için personelin bankadan herhangi bir promosyon talep etme hakkı da bulunmuyor.

türk lirası-1

KREDİ KART İPTALİ

Kurumda çalışan personellerden bazıları, söz konusu bankanın düşük promosyon vermesi halinde gösterebilecekleri tepkileri tartışmaya başladılar.

Bazı personelin, düşük promosyon verilmesi halinde "kredi kartlarımızı iptal ederek tepki gösterelim" şeklinde fikri, diğer personel tarafından da destek alabileceği yönünde görüşler beyan ediliyor.

Kimi personel ise hak edilen promosyonun verilmemesi halinde bankacılık hizmetlerini başka bankalardan yürütmeyi, otomatik ödemelerini başka bankalardan açacakları hesaplar üzerinden yapmayı öneriyor.