ERKEN HABER - Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde çalışanlar, Ziraat Bankası'ndan aldıkları 5 bin 800 liralık promosyonun 30 bin liraya çıkarılmasını talep ediyor.

Adalet Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün promosyon sözleşmelerini yenilemesine ilişkin gelişmeler üzerine Gençlik ve Spor Bakanlığı promosyonu da gündeme geldi.

Yüksek enflasyon ve vatandaşın alım gücünün düşmesinin ardından maaşını alması karşılığında bankalardan kamu çalışanlarına verilen promosyonların düşüklüğü tartışılmaya başlandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) çalışanları,sosyal medyadan sorunlarını dile getirerek, promosyonlarının 30 bin liraya yükseltilmesini istiyor.

GSB Personelinin Ziraat Bankasına yönelik başlattığı protesto haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

330 BİN POLİS DİRENİYOR 

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ise Vakıfbank ile yapılan banka maaş promosyonu ödemelerinde farklı bir model üzerinde anlaşılmaya çalışılıyor.

Emniyet personeli için 2022 ila 2027 dönemini kapsayan 5 yıllık maaş promosyon protokolü 18 Mart 2022’de imzalanırken, promosyon aylık 300 lira olarak belirlenmişti.

Promosyon ödemelerinin, enflasyon karşısında değer kaybetmemesi için her 6 ayda bir yapılacak memur maaş zammı oranında artırılması şartı getirildi.

Dolar 20 lirayı geçip zirve yaptı Dolar 20 lirayı geçip zirve yaptı

Bu kapsamda Ocak 2023 tarihinde ilk zamlı ödeme gerçekleştirilecek ve aylık 300 liralık ödeme memur maaş zammı oranında artacak.

EGM Personeli, taşra teşkilatları ile ayrı ayrı sözleşme yerine EGM tarafından 330 bin personele yönelik tek sözleşme yapılması, çalışan 330 bin personel kapsamında pazarlık yapılarak 50 bin liralık promosyon talep ediyor.

Vakıfbank ise daha önce verdiği promosyon teklifini 30 bin liraya çıkardı.

EGM personeli, pazarlıkta başarısız olan sendikanın istifası için sosyal medyada baskısını sürdürüyor.

TÜRK LİRASI

DİYANET FAİZE TAKILDI

Diyanet İşleri Başkanlığı ise özel ve kamu bankalarının aksine faize karşı bir kurum olarak daha önce katılım bankaları ile 130 bin personeli için promosyon sözleşmesi yapılmıştı.

Bu kapsamda Diyanet personeline 2 bin 880 lira promosyon ödemesi yapılmıştı. Çeşitli STK’lar tarafından bu rakamın güncellenmesine karşı davalar açılırken, Danıştay’ın verdiği “Yalnızca katılım bankaları ile de promosyon ihalesi düzenlenebilir” şeklindeki hükümle promosyon ücretleri değişmedi.

KAMU PERSONELİ FAYDALANABİLİYOR

Özel sektör işçileri promosyonlardan faydalanamazken, sadece kamu çalışanları bankalardan promosyon alabiliyor.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde çoğunluğu sağlık çalışanlarından oluşan kamu işçisine Yapı Kredi Bankası ile 2 yıllığına imzalanan anlaşma çerçevesinde kişi başı 19 bin 500 lira ödenecek. Tuzla Belediyesi’nde görevli memur ve işçiye 26 bin 400 lira, Beşiktaş Belediyesi’nde memur, sözleşmeli memur ve kadrolu işçilere 24 bin lira promosyon ödenecek.

BANKALAR KAZANIYOR

Bankalar, çalışanların maaşlarını kendi bankalarından çekilmesi için birbiriyle kıyasıya rekabet ediyorlar.

Geçen ay açıklanan bankaların 69 milyar liralık karının büyük kısmı, maaşlar üzerinden yapılıyor.

Kamu çalışanı, maaşını aldığı bankadan kredi kullanabiliyor, kredi kartı çıkarabiliyor, faturalarının ödeme talimatlarını gerçekleştirebiliyor.

Maaşı garanti olan kamu çalışanları, herbir banka için büyük önem taşıyor.