ERKEN HABER - Emre Murat'ın haberi - Yaşanan ekonomik kriz, halkın alım gücünün azalması nedeniyle yaşam alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı.

Özellikle erkeklerin temel giysilerinden olan gömlek fiyatları, ekonomik koşullar nedeniyle son yıllarda 3 katına çıktı. Vatandaşın alım gücünün azalması, hazır giysi fiyatlarındaki fahiş artış nedeniyle halk çareyi 1960'lı yıllardaki uygulamaya geri dönmekte buldu.

30014BD1-9697-4772-BC24-39EB23DBB26B

Petrol ucuzluyor, akaryakıt zamlanıyor Petrol ucuzluyor, akaryakıt zamlanıyor

Tekstilde dünya liderleri arasındaki Türkiye'de hazır giysi sektörü, artan girdi maliyetleri nedeniyle ürünlere bu yılın başında yüzde 80 oranında daha zam yaptı.

Daha önce sadece paça ve kol genişliği şeklinde tadilat işleri yapan terziler, artık gömleklerin yakalarını değiştirme ve gömlek yakalarını çevirme siparişi almaya başladı.

SADECE SİZ DEĞİLSİNİZ

Ankara'daki terzilerden Murat Budak, şimdiye kadar tek başına yürüttüğü mesleğini artan gömlek yakası siparişleri nedeniyle yanında bir terzi daha çalıştırarak sürdürmeye başladığını anlattı.

"Gömlek yeni ama yakası yıpranmış" diyen müşterilerin, genellikle yakasını değiştirme siparişi verdiklerini belirten Budak, "Müşterilerimiz, mahcup bir şekilde sipariş veriyorlar. Çok kişinin aynı siparişi verdiğini söyleyince, 'sadece siz değilsiniz' deyince biraz rahatlıyorlar." dedi.

3C8F28A1-0D9C-4880-9278-CB6F54E51C81

KUMAŞI DENK GETİRİYORUZ

Terzi esnaflarından Meliha Güney ise son aylarda çok sayıda gömlek yakası değişimi siparişleri aldıklarını belirterek, "Gömlek yakasının değiştirilmesini istiyorlar. Bizler de gömleğin kumaşı ile yaka kumaşını denk getiriyoruz. Şayet aynı desen veya aynı renk kumaş bulamadığımızda gömlek yakasını çevirerek talepleri karşılıyoruz" diye konuştu.

Güney, yakası kırılmış gömlekleri "ters-düz" edemediklerini, bu tür yakalara yeni yaka yaptıklarını belirterek, siparişlerin çokluğu nedeniyle yaka kumaşı bulundurmaya başladıklarını belirtti.

MÜŞTERİLERİN ÇOĞUNLUĞU MEMUR

Gömlek dikim yeri sahibi Hasan Bilen ise ekonomik gelişmeler sonucunda üretimlerinin seyrinin değiştiğini anlattı.

Özel ölçüler alınarak, müşterinin seçtiği kumaşlarla gömlek dikimi yaptıklarını anlatan Hasan Bilen, şunları kaydetti:

"Şimdiye kadar gömlek yakası değişimi siparişimiz olmuyordu. Son aylarda 1 gömlek siparişi alıyorsak, 5 gömlek yakası değişimi siparişi alıyoruz. Müşterilerimizin çoğunluğu memur. Memurlar aldıkları maaşla geçinemedikleri, gömlek yakalarını değiştirmelerinden anlıyoruz. 1960'lı yıllarda annem evde gömleklerimizin yakasını ters çevirir dikerdi. Geldiğimiz nokta 50'li yıllar. Esnaf olarak, vatandaşın alım gücünün ne kadar düştüğünü daha iyi anlayabiliyoruz."

GÖMLEK YAKASI 50 LİRA

Bilen, diktikleri gömlek fiyatlarının kumaşın kalitesi doğrultusunda 200 ila 450 lira arasında değiştirğini belirterek, yeni gömlek yakasını 50 liraya değiştirdiklerini, gömlek yakası çevirme işini ise 40 liraya yaptıklarını kaydetti. 

MARKA GÖMLEK FİYATLARI

Hazır gömlek satar bazı markaların en ucuz fiyatları ise şöyle:

LC Waikiki: 125 lira

Koton: 139

Altın Yıldız: 150 lira

DS Damat Twin: 169

Avva: 269 lira

Mavi: 299 lira

Kiğılı: 299 lira

Tudors: 380 lira

Pier Cardin: 489 lira

Lacoste: 899 lira

Bisse: 1.490

Gant: 1.599 lira

Emporio: 1.759 lira