Deprem Nedir ve Neden Olur?

Yer kabuğunun üst katmanında bulunan tabakada yer alan fay ile oluşan veya oluşmuş kırıkların hareket etmesi sonucunda oluşur.

Fay hattı ise; yer kabuğunun üzerinde yer alan kayaların gerilmesi sıkışması gibi fazla yüksek basınçların altında kırılmasıyla oluşur.

Türkiye, Japonya, ABD’nin batı kıyıları, Filipinler gibi çoğu ülkeler deprem ülkeleri olarak bilinmektedir. Çeşitli fay hatlarının ülke sınırları içerisinde olduğundan ötürü depremle birlikte çeşitli doğa olayları da yaşanabilmektedir.

Yaşanan deprem olayları haliyle çeşitli komplo teorilerini de getirmekte. Örnek verecek olursak HAARP teknolojisi bunlardan biridir.

Neden HAARP Teknolojisine Olan İnanmışlık Fazla?

Yapay depremler tabi ki yapılabilir ama HAARP teknolojisi kapatalı yıllar oldu. Geçmişteki İstanbul depremi, sahil kenarlarına demirleyen ABD savaş gemisinden hemen sonra gerçekleşmişti. 6 Şubat’ta ise tekrarlanan bu olay ve devamında meydana gelen deprem, insanları bu komplo teorisine inanmaya sürükledi. HAARP kötü olaylara ve amaçları hedefleyen çeşitli görüşlerde mevcuttur. Bunlar; deprem yaratmak, ozon tabakasını delmek, çeşitli korkunç patlamalar yaratmak, iklim değişikliği (şimşek yaratmak).

Nedir Bu HAARP Teknolojisi?

High Frequency Active Auroral Research Program olan ve Türkçesi; Yüksek Frekanslı Etkin Kutup Işıkları Araştırma Programı olarak geçen ABD’nin Alaska kentinde kurulan iyonosferin özelliklerini ve davranışlarını incelemek amacıyla kurulmuştur. Bu teknoloji yüksek frekans bandında çalışan yüksek güçlü radyo vericisidir.

İlk olarak Sırp asıllı ABD’li bilim adamı Nikola Tesla tarafından ortaya başlangıç düzeyinde hazırlanan bu teknoloji atmosfere düşük düzeyde manyetik dalgalar göndererek bir enerji oluşturmuştur.

HAARP Teknolojisi Ayrıntıları;

ABD’nin Alaska şehrinde kurulmuş ve günümüzde ise Pentagon kurumunun kontrolünde ABD ordusunun hizmetindedir. İddialara göre 180 adet dev anten bulunmaktadır. HAARP’ın bulunduğu bölgeye uçakların yaklaşması yasaktır.

HAARP 51. Bölge sınırları içerisinde olup, aktifliği tamamen kapanmıştır. Geçen yıllarda ise ziyaretçilere açılan HAARP çalışma alanları tekrardan ziyarete kapanmıştır.

Bu teknoloji ile füzeleri havada imha etme, toprağın altını inceleme, denizaltılarla haberleşmek gibi çeşitli olunabilirli faaliyetleri ve amaçları vardır

HAARP, taşınabilir bir yapıda değildir ve bu antenler 3.5 mega Watt gücündedir. Temel sinyal matematiklere göre 7500 km uzaklıkta deniz altındaki 50 m olan cismi 1 C ve 1 cm hareket ettirmesi için HAARP’ın 420 bin katrilyon yıl çalışması gerekmektedir. Bu sayı dünyamızın yaşının kat ve kat fazlasındadır. Bu sebeple HAARP ile yapılması düşünülen korkunç senaryoları harekete geçirmek imkansızdır.

Çeşitli komplo teorilerine ise çalışmalarıyla son damgasını koyan Stanford Üniversitesi Prof. Ümran İnan bu konuyla ilgili bilgilerini şu şekilde aktarmaktadır; iklim denetimi ile ilgili komplo teorilerine karşı şunu söyleyebilirim ki tamamen yanlış bilgiye dayalı fikirler, komplo teorileri mevcut. Dünya gezegenini ne yaparsak yapalım sistemini bozamayız. Her ne kadar HAARP’ın yaydığı radyasyon büyük olsa da bir şimşeğin gücüne nazaran çok küçük kalır ve HAARP’ın yoğunluğu çok küçüktür diye de eklemiştir.

HAARP Dışında İnsani Deprem Yapılabilir Mi?

Yer altındaki kayaları kırmak ve petrol, kaya gazı gibi maddeleri ortaya çıkmasını sağlamak için kimyasal maddeler ve kumla birlikte tonlarca su yer altına pompalanıyor. Bu su ile gelen basınç fay hattını canlandırıp faylarda kaydırmalara meydana getirebiliyor. Hidrolik kırılma adlandırdığımız yöntemle depremler yaratılabilir.  Bu tehlike uzun süre sürebilir ve çeşitli yerlerde deprem meydana getirilebiliyor.

Unutulmamalıdır ki deprem bir doğal affettir ve doğal afetler önlemleri alındığında zararsız atlatılabilir. Deprem öldürmez, binalar öldürür.

6 Şubat 2023 de Türkiye’de on ili kapsayacak şekilde meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenler huzur içinde yatmalarını niyaz eder ve yaralılarımıza acil şifalar dilerim. Tüm Türkiye’nin başı sağ olsun…