Gaziantep'te 15 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazada, otobüsün 130 kilometre hızlı olduğu ve kaza yerinde 307 metre fren izi tespit edildi.

ERKEN HABER - Gaziantep'teki kazadan yeni detaylar: 307 metrelik fren izi, 130 km'de takılan takometre Gaziantep'te kazayla ilgili yeni detaylar: Şoför kazayı gördü, frene bastı ancak yalpalayan otobüs devrildi. Jandarma olay yerinde 307 metre fren izi tespit etti, takometre 130 km'de takılıydı. Otobanda otobüslerin hız sınırı 110 km.

İçişleri Bakanlığı Tunç Soyer için soruşturma izni verdi İçişleri Bakanlığı Tunç Soyer için soruşturma izni verdi

Gaziantep'te 15 kişinin ölümüne neden olan otobüsle ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

İstanbul'dan yola çıkan otobüs olay yerine yaklaşık yarım saat mesafede mola verdi. Burada direksiyona kazaya neden olan şoför Abdulkadir Memiş geçti.

Memiş, bir aracın şarampole yuvarlandığı kaza yerine yaklaşırken, 3 şeritli otoyolun sağ şeridinde seyrediyordu. Kaza olduğunu görünce frene bastı. Durduramadığı otobüs, yalpaladıktan sonra devrildi.

Kayarak diğer kazaya yardım edenleri ezdi. Jandarma olay yerinde 307 metre fren izi tespit etti. Takometrenin ise 130 kilometre hızda takılı kaldığı öğrenildi.

TAG otobanında şehirlerarası taşımacılık yapan otobüslerin hız sınırlaması ise 110 kilometreydi. Savcılık ve jandarmanın ilk tespitlerine göre kaza aşırı hız sebebiyle meydana geldi.

Sürücü Memiş'te, ifadesinde kazayı görünce bir anda direksiyon hakimiyetini kaybettiğini, araç yalpalamaya başlayınca da yaptığı manevraya rağmen kurtaramadığını söylediği öğrenildi.

Şoför, bu ifadesi de olayın aşırı hız sebebiyle gerçekleştiğini doğrulamış oldu. Ayrıca yola yağ aktığı, otobüsün bu yağ sebebiyle kaydığı bilgisinin de doğru olmadığı belirtildi.

GAZİANTEPTE'Kİ KATLİAM

Cumartesi günü Gaziantep'te meydana gelen  kazada, yolcu otobüsü bir başka kazaya yardım için yolun sağında duran İtfaiye, Ambulans ve İHA'nın canlı yayın aracına çarpmıştı. Kazada, "3 sağlık görevlisi, 3 itfaiye personeli, 2 ajans muhabiri ve 7 yolcu olmak üzere 15 kişi hayatını kaybetmiş, 31 kişi yaralanarak Nizip ve Gaziantep'te bulunan çeşitli hastanelere kaldırılmıştı.