ERKEN HABER - Nail Kadırhan'ın haberi - Kamuoyunda uzun süredir tartışılan ‘Sansür Yasası’ kapsamında açılan ilk ve şu an itibariyle tek olan davanın ilk duruşmasında gazeteci Sinan Aygül’e 10 ay hapis cezası verildi.

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül 14 Aralık 2022 tarihinde yaptığı cinsel taciz iddialarına ilişkin haberi üzerine  “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçlamasıyla gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Aygül hakkında açılan ve bu yasa kapsamında açılmış olan ilk ve tek dava olma özelliğini de taşıyan davanın ilk duruşması Tatvan 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada gazeteci Sinan Aygül’e 10 ay hapis cezası verildi.

Gazeteci Sinan Aygül’ün ‘sansür yasası’nı protesto etmek amacıyla susarak savunma yapmadığı duruşmada Aygül’ün avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), kamuoyunda ‘sansür’ veya ‘dezenformasyon’ yasası olarak bilinen ‘Basın Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ incelemesinin beklenmesini talep etti.

Mahkeme, avukatların talebini reddederken iddia makamı ise esas hakkındaki mütalaasında, Aygül’ün “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme, Aygül’ün üzerine atılı “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçunu işlediğinin sabit olduğuna kanaat getirerek gazeteciye 1 yıl hapis cezası vererek cezayı takdiren 10 ay hapis cezasına indirdi.

Haftanın Önemli Olayları (26 Mart-1 Nisan) Haftanın Önemli Olayları (26 Mart-1 Nisan)

Mahkeme, Aygül hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) da uygulamadı. Gazeteci Aygül’ün cezasının onanması durumunda mükerirlere özgü infaz rejimi kapsamında 10 ayın tamamının kapalı ceza infaz kurumunda geçirecek.

“SON MUHALİF TUTUKLANDIĞINDA..."

Mahkeme çıkışında karara ilişkin kısa bir açıklama yapan Gazeteci Sinan Aygül utanç verici bir yasadan ceza aldığına dikkat çekerek protesto amacıyla mahkemede sustuğunu söyledi.

Aygül “Utanç verici bir yasadan utanılacak bir ceza aldım. Sansür yasası olarak bilinen ancak adına ısrarla dezenformasyon yasası denilen ucube bir yasa var. Yasanın nasıl uygulanacağı bile belli değilken, nasıl uygulanabileceği hukuk tekniği açısından açıklanamazken, kamuoyunun sesini kısmak için bu yasayı çıkaranların bile ‘Bu yasa uygulanamaz’ demelerine rağmen, yani uygulanamaz bulunan bir yasa maddesi uygulanarak hapis cezası aldım. Bu yasa maddesinin tek amacının sansür olduğunu biliyoruz, bundan dolayı da madem bu bir sansür yasası o zaman kendimi sansürlüyorum, susuyorum dedim. Bunu hukuken izah etmeye çalışmak bana göre zuldür. Mahkemede sadece sustum. Mahkeme huzurunda kendimi sansürledim, bir gazeteci sansürlenirse ancak bu şekilde sansürlenir, kamuoyu karşısında konuşmak zorundayız. Yarın aynı haberler olsa yine o haberi yapmak zorundayım. Sinan Aygül ceza almış, cezaevine girmiş çok önemli değil ancak meşhur bir Kızılderili atasözü vardır ya son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda diye giden. Bu ülkede de son muhalif tutuklandığında, son gazeteci susturulduğunda bu yasanın ne anlama geldiğini kamuoyu olarak ancak o zaman tam olarak anlayacağız.  Tesadüf mü, tevafuk mu bilmiyorum ancak bugün 28 Şubat. 28 Şubat mağduriyetleri üzerinden iktidara gelen bir zihniyetin iktidarında çok daha vahim mağduriyetler yaratılıyor. İfade özgürlüğü mağduru olduğunu iddia eden birinin cumhurbaşkanı olduğu bir ülkede onun talimatıyla çıkarılan ve uygulanan bir yasayla bugün ifade ve basın özgürlüğü öldürüldü. Bunu da tarihe not düşmek lazım.” dedi,

Aygül’ün avukatlarından Av. Diyar Orak ise kararın hukuksuz olduğuna dikkat çekti.

Orak “Biz hem soruşturma aşamasında hem yargılama aşamasında savunmalarımızı yaptık. Ülke olarak AİHM’e tarafız ancak ne yazık verilen kararlarla en çok ihlal alan ülkeyiz. Sebebi bu ve bunun gibi soruşturmalardır, yargılamalardır. Müvekkilimize yönelik bir ön yargı ve hukuksuzluklar silsilesi içinde bir soruşturma başladı ve bugün bu şekilde noktalandı. Verilen karar açık bir şekilde hukuka aykırı ve süreç içerisinde müvekkilimizin birçok temel hak ve hürriyeti ihlal edildi. Bununla ilgili gerekli mercilere başvuruları yapacağız. Fakat hem hukuk dünyası açısından hem de gazeteciler açısından maalesef bugün hukuksuz bir kararla karşılaştık” dedi.

Tatvan Adliyesinde görülen davaya Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Türkiye Temsilcisi Özgür Öğret, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) hukukçularından Av. Ülkü Şahin, Bitlis Barosu Genel Sekreteri Av. Cengiz Akdemir, MLSA avukatlarından Av. Emine Özhasar’ın yanı sıra birçok gazeteci ve sivil toplum örgütü temsilcisi izledi.

Tatvan 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararı açıklanmasından sonra Aygül’ün avukatları tarafından İstinaf mahkemesine itirazı yapılacak.