ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AFAD merkezinde açıklamalar yapıyor.

Diyarbakır'da Nevruz kutlamalarında olaylar çıktı Diyarbakır'da Nevruz kutlamalarında olaylar çıktı

Fuat Oktay'ın açıklamalarından öne çıkanlar: 

"34 bin 717 arama kurtarma personeli sahada görev yapıyor. Hatay’a ciddi derecede yoğunlaşmayı artırmış durumdayız. Artçı sarsıntılar devam ediyor.

Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın defin işlemleri tamamlandı. 

Hasarlı olan binalardan uzak durulmasını ısrarla talep ediyoruz. Hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor.  230 bin binanın hasar tespit ekiplerince incelendi. Bu binalar çalışılmış durumda. 

Asıl önemli olan; hasarlı binaların tespiti bir an önce yıkılmasıdır, ki hasarsız binalara ev sahiplerinin yerleştirilebilmesi. 

Hasar tespitleri yapılan binaların bir an önce temizlenmesi önemli fakat, bu enkazlar kaldırılmadan savcılıklarla delillerin incelenmesi de önemli. 

73 uçak ve 112 helikopterle sahada çalışmaya devam ediyoruz. İHA ve dronlar da çalışmalarda aktif kullanılıyor. 

"Hatay Havalimanı açıldı"

Hatay Havalimanı açıldı. Uçaklarımız havalimanına inmek üzere havadalar. Tahliyeyi ordan yapabileceğiz. Çadır ihtiyacının fazla olduğunu biliyoruz. Bütün kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve yurt dışından gelen desteklerle çadırlar artıyor. 

"Barınma sağlanan afetzede vatandaşımız 1 milyon 200 bin"

5 bin adetlik konteyner kent oluşturma çalışması başlamıştır. Gerek tahliye ile gerekse o bölgede toplam barınan afetzede vatandaşımız 1 milyon 200 bini bulmuştur. 

Kayıtlı 400 bine yakın tahliyemiz var, kendi imkanlarıyla da oradan ayrılan vatandaşlarımızın olduğunu biliyoruz. 

Bölgeye kontrollü elektrik ve doğal gaz vermeye devam ediyoruz. İkincil bir afete maruz kalmamak için kontrollü devam ediyoruz. Orada herhangi bir binada hasar varsa oraya enerji verilmesi çok sıkıntılı olabiliyor. 

Bölgenin ihtiyacı olan maddi destek de yapılmakta, her neye ihtiyaç duyulursa tereddüt etmeden yardımını yapmaya devam ediyoruz.

"Depremin olduğu andan itibaren 1 ay tüm görüşmeler ücretsiz"

Haberleşmenin sağlanmasıyla ilgili çalışmalar yapılsa da operatörlerle görüşerek bir karar aldık. GSM operatörleri depremin olduğu andan itibaren 1 ay süre ile tüm görüşmeleri ücretsiz sağlayacaktır. 

Bu sürece destek veren herkese yürekten teşekkür ediyorum. Zaman dayanışma zamanı."