ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Güzelyurt'ta kadın üretici ve girişimcilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Buluşmaya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'ın eşi Hümeyra Şahin Oktay, Kıbrıs Başbakanı Ünal Üstel, Üstel'in eşi Zerrin Üstel, AK Parti KKTC Kadın Kolları Başkanı Selime Güntaş, Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği ve İş Kadınları Derneği temsilcileri katıldı. Fuat Oktay'a MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş da eşlik etti.

Oktay, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de bir şehre gitmekle KKTC'ye gitmek arasında bir farklılık görmediğini ve kendisini evinde hissettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "herhangi bir konuda başarılı olmak isteniyorsa işin içerisinde mutlaka kadın ve gençlerin bulunması gerektiğini" her zaman belirttiğini aktaran Oktay, kadınların, siyasi, sosyal, sivil toplum, iş dünyası gibi her alanda gençlerle birlikte, toplumun dinamizmini değiştirecek ana sütunlar olduğunu kaydetti.

Fuat Oktay, Türkiye'nin güvenliğini Kıbrıs'ın, Kıbrıs'ın güvenliğini de Türkiye'nin güvenliği olarak gördüklerini ifade etti.

KKTC'yi kendi ayakları üzerinde duran, üreten ve ürettiğini tüketmenin yanında ihraç eden bir refah adası olarak görmeyi çok arzuladıklarını dile getiren Oktay, bunun için emek verdiklerini belirtti. Oktay, üretim üzerine dimdik ayakta duran bir yapı kurmanın, kadınlar ve gençlerle gerçekleştirilebileceğini vurguladı.

Stantlarda sergilenen, kadınlar tarafından tasarlanan ve üretilen ürünleri beğendiğini kaydeden Oktay, "Verdiğimiz bir destek, kadınlarımız tarafından böyle bir projeye dönüştürülebiliyorsa demek ki müthiş bir potansiyelimiz ve yapacağımız çok daha büyük işler var. Benim arzum, bunun gelişerek ve yaygınlaşarak devam etmesidir." dedi.

Kadın girişimcilerin sonuna kadar yanında olduklarını vurgulayan Oktay, "Yaptığımız ekonomik protokoller ve anlaşmalarda girişimcilere ve girişimci kadınlara ayırdığımız ciddi kaynaklar vardır ve bunu desteklemeye devam edeceğiz." diye konuştu.

- "Türkiye'nin katkıları ile daha hızlı yol alacağınıza inanıyorum"

KKTC Başbakanı Ünal Üstel de kadınların, iş hayatına girip neler yaptıklarını ortaya koyduklarını söyledi.

Kooperatifler kurulmadan önce kadınların kendi evlerinde amatör şekilde, atalarından öğrendikleri usullerle üretim yaptığını anlatan Üstel, önce dernek sonra da kooperatifleşmeyle güzel eserlerin ortaya çıktığını belirtti.

Başbakan Ünal Üstel, şöyle devam etti:

"Bunlar kaybolmaya yüz tutmuş eserler. Bunlar burada olmayan kadınlara da örnek olacak girişimler. Bu çabaları hükümet olarak canıgönülden destekliyoruz. Özellikle Cumhurbaşkanı Yardımcım Fuat Oktay ve eşinin de aynı duygular içinde olduğunu biliyorum. Bundan sonraki süreçte, Anavatanımız Türkiye'nin katkılarıyla daha hızlı yol alacağınıza inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha sizlere teşekkür ediyorum."

MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür istifa etti MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür istifa etti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, program öncesinde kadın üretici ve girişimcilerin ürettiği, tasarladığı ve pazarladığı ürünlerin sergilendiği stantları gezdi, kahvaltıda da kadın kooperatiflerinin doğal ürünlerini tattı.