Bakanlara "Gerekli olmadıkça ortalıkta görünmeyin" talimatı Bakanlara "Gerekli olmadıkça ortalıkta görünmeyin" talimatı

Devrik Filipinli diktatör Ferdinand Marcos'un oğlu ve adaşı, ülkede bugün yapılan  kritik cumhurbaşkanlığı seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre açık ara önde görünüyor. 
Oyların yüzde 77'sinden fazlasını alan ''"Bongbong'' lakablı Marcos Jr. 25 milyon oya sahipken, en yakın rakibi insan hakları savunucusu olan mevcut  Başkan Yardımcısı Leni Robredo 11,9 milyon oya sahip bulunuyor. 
Seçimin galibi, 2 yıllık Covid-19 salgını ve kısıtlamalardan etkilenen Güneydoğu Asya ülkesinin lideri olarak 30 Haziran'da 6 yıllık tek bir dönem için göreve başlayacak.
Daha da zorlayıcı sorunlar arasında daha derin yoksulluk ve işsizlik ile yıllardır süren Müslüman ve komünist isyanlar yer alıyor. 
Babası 1986'da ordu destekli bir ''Halkın Gücü'' ayaklanmasıyla devrilen Marcos Jr., seçim öncesi anketlerde açık ara öndeydi. Ancak Robredo, bir Marcos'un iktidar koltuğunu yeniden ele geçirme olasılığı karşısında şok ve öfke duydu ve adaylığını desteklemek için bir kampanya gönüllüleri ağını kullandı.
Yetkililer, ülkenin istikrarsız güneyindeki şiddet olaylarına rağmen seçimin nispeten barışçıl geçtiğini söyledi. Binlerce polis ve askeri personel, özellikle şiddetli siyasi rekabet geçmişi olan kırsal bölgelerde, seçim bölgelerini güvence altına almak için görevlendirildi.
Eski boks yıldızı Manny Pacquiao, Manila Belediye Başkanı Isko Moreno ve eski ulusal polis şefi Senatör Panfilo Lacson da dahil olmak üzere 8 kişi daha başkanlık yarışındaydı.