Faizin nas olabilmesi için geleneksel finansal piyasaların tamamen bertaraf edilmesi gerekir.  Çünkü geleneksel finansal piyasalar islam açısından net haram olan bir unsura göre işler, ‘Spekülasyon’ 

Spekülasyon “ileride fiyatların yükseleceği ve bu yüksek fiyatlardan aşırı kazanç sağlanacağı beklentisiyle fiyatlar düşükken mal, döviz menkul değerler gibi şeyleri satın alma” demektir. 

Spekülasyon içeren her işlem ise ‘Manipülatiftir’
Yani tahrif edilmeye, kurgusal olarak hile yapılmaya açıktır. 

Yeter mi?
Yetmez. 

Ayrıca konvansiyonel finansal piyasalar opsiyonel işlemlerle yürür. 
Yani geleceğe ait alım satım içeren ve çoğu zaman ortada var olmayan mal ve ürünlerin dahi alınıp satıldığı opsiyonel işlemlerle yürür. 
Future, forward..

Bu işlemler bir de kaldıraçlı şekilde yapıldığından yani var olan sermayeye bir nevi borçlanarak ekstra kazanç sağlamak amaçlandığından dinen ‘meysir’ olarak kabul edilir. 
Meysir bir diğerinin kesin kaybedeceği üzerine oynanan cahiliye dönemi kumar oyunudur. 
Borçlanarak da oynanır. 

Ayrıca islami ekonomik sistemde ‘Ğarar’ da haramdır. Ğarar ‘risk’ manasına gelir ve bilinmeze yatırım olarak finansal piyasalarda işleme tabi tutulan bütün spekülatif işlemleri kapsar. 

Yine geleneksel finansal piyasalar ‘faiz’ içerdiğinden ve faizli işlemler olduğundan islami ekonomik sisteme göre net haramdır. 

Yine geleneksel finansal piyasalar haram mal ve ürün üretip sunan işletmelerin hisselerinin de alınıp satılabildiği bir sistem olduğundan islami finansal sistemde bulunamaz. 

Kısacası faizin 0 (sıfır) olması nas gerçekleşti anlamına gelmez. 
Faizin hiç olmaması ve faizle birlikte ticari sahanın, gayri menkul ve menkul piyasaların da nas’a aykırı olmaması gerekir. 

Pazara ulaşmayan hiç bir ürün yolda alınıp satılamaz. 
Gelecek 
dönemin/dönemlerin 
kakao, petrol, buğday, pamuk vs vs rekoltesine yatırım yapılamaz. 

Spekülasyon yapamazsın. 

Peki bu uygulanabilir mi?
Uygulanabilmesi için kendi cebi şişkin devlet yöneticilerinden ziyade devletin kasasını şişirmiş devlet yöneticilerine ihtiyaç var. 

Ayrıca, yalnızca iç finansal işlerinde değil bütün dünya ile ilgili finansal ve mali işlerde islami olmak lazım. 

Bu da maalesef şimdilik mümkün değil. 

Fakat uygulanabilirliğin mümkün olup olmaması faizin ve konvansiyonel finansal piyasaların haramiyetini ortadan kaldırmaz. 

Faiz nas’tır. 
Fakat aklını kullanmak ve sorgulamadan itaat etmemek te nas’tır.