ERKEN HABER -  Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyetinin giderilmesi için hazırlanan ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu'nda değiştirileceği iddia edildi.

Mardin'de silahlı saldırı: 2 ölü, 1 yaralı Mardin'de silahlı saldırı: 2 ölü, 1 yaralı

Karar Gazetesi'nde yer alan ve herhangi bir kaynağa dayandırılmayan haberde, TBMM Genel Kurulu'nda öneri verilerek kadınlarda 50 yaş, erkeklerde ise 55 yaş şartının getirileceği haberine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "EYT'lilerin yaş şartını kaldırıyoruz" açıklamalarının ardından hazırlanan ve AK Parti ile MHP milletvekillerinin imzasıyla Meclise sunulan kanun teklifinde, 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayanların herhangi bir yaş şartı aranmaksızın emekliye ayrılması öngörülüyor.

Karar Gazetesinin iddiası şöyle:

"EYT DÜZENLEMESİNDE SON DAKİKA GELİŞMESİ

Dört maddeden oluşan EYT yasası komisyon tarafından değiştirilmeden kabul edilmişti. Ancak AK Parti kulislerinden gelen bilgilere göre, bazı maddelerde değişikliğe gidilebileceği aktarıldı. Bunlardan ilki EYT'li SSK'lılar için kademeli prim şartının 5 bin güne indirilmesi bekleniyor. Daha önce komisyondan geçen EYT düzenlemesinde ise, 'mevzuata' göre emeklilik şartı getirilmişti.

Yine Genel Kurul'a gelecek EYT düzenlemesinde kısmi emeklilik için de yaş şartının 8 Eylül 1999 öncesinde olduğu gibi kadınlarda 50 erkeklerde 55 olması isteniyor."

GENEL KURUL SALI GÜNÜ TOPLANACAK

Depremler nedeniyle çalışmalarına ara veren ve son haftada ise toplantı yeter sayısı bulamadığı için çalışamayan TBMM Genel Kurulu, 28 Şubat Salı günü saat: 15.00'te toplanacak.

Depremlerin araştırılması için Meclis'te komisyon kurulmasına ilişkin partilerin vereceği önergeler doğrultusunda Deprem Araştırma Komisyonu kurulması bekleniyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilerek TBMM Genel Kurulu Gündemi'ne giren EYT yasası, verilecek önergelerle gündemin ön sırasına çekilecek.

Çarşamba veya Perşembe günkü birleşimlerde görüşülmesi beklenen EYT yasa teklifinin bu hafta kabul edilmesi ve Cumhurbaşkanlığı onayına sunulması söz konusu. 

Mevcut kanun teklifine göre, 8 Eylül 1999'dan önce işe girmiş olanlardan kadınlar 20 yıl, erkekler ise 25 yıl çalışma süresini doldurmuş olması ve kademeli olarak 5 bin 975 prim gün sayısı olması şartı getiiliyor.