ERKEN HABER - Milyonlarca kişi EYT ile ilgili düzenlemeyi beklerken kulisler hareketlendi. Yaş sınırının 48-50’ye çekilmesinin sürpriz olmayacağı belirtiliyor. Tüm görüşmelerin ardından EYT'nin kapsamını Cumhurbaşkanı Erdoğan belirleyecek. Erdoğan'ın, Hazine ve Maliyet Bakanı Nurettin Nebati ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile yapacağı görüşmelerin ardından nihai kararı vereceği öğrenildi. 

eyt erdoğan

Milyonların merakla beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili çalışmada sona yaklaşılırken kulisler de haraketlendi.

50-52 yaş sınırıyla EYT’lilerin emekli edilmeye başlanabileceği belirtiliyor. Söz konusu rakamın ise 48-50’ye çekilmesinin de sürpriz olmayacağı vurgulanıyor. 

EYT-4

Konuyla ilgili kesin karar kabinenin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından verilecek.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin Meclis’e gelmesine az bir süre kala kadın ve erkeklere getirilecek yaş sınırlaması konusunda Hazine ve Çalışma Bakanlıklarının, bu konuda farklı görüşlere sahip olduğu iddia edildi. EYT ile emekli olacak kadınlarda 48-50, erkeklerde 50-52 yaş sınırı gelebileceği ifade edildi.

SAYI 1,5 MİLYONDAN 400 BİNLERE GERİLEYEBİLİR

EYT’den ilk etapta 1,5 milyon kişinin emekli olması beklenirken gelebilecek yaş sınırı sonrası bu rakamın düşmesi bekleniyor. Konuya ilişkin çok konuşulacak bir iddiada bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, yaş şartının gelmesi ile bu rakamın 300-400 binlere kadar gerileyebileceğine vurgu yapıyor. “Yaşa takılanlar sorununu yaş şartı getirerek çözersek bu sorunun özünü çözmüş olmayız.” diyen uzman isim, şöyle konuştu:

PATRONLARIN İSTEKLERİ DEVREYE GİRDİ

“Bu durumda iyice mağdur olanlar olabilir. Bu yaş şartı konusunu daha önce de dile getirmiştik. Ancak sayın bakanın da son 10 günün içinde yaptığı açıklamalar da ‘1,5 milyon kişi EYT’den emekli olacak, herhangi bir sınır koymuyoruz, 8 Eylül 1999 öncesi yasal hakların tamamını vereceğiz, mağduriyet olmayacak’ söylemlerinden sonra bu hak şartsız verilecek diye düşündüm. Ama gelinen noktada Çalışma Bakanı ile Maliye Bakanı bence bu konuda şu anda anlaşamıyor. Çalışma Bakanlığı’nın 1,5 milyon sayısını vermesinin nedeni 8 Eylül 1999 tarihine kadar ilk defa sigortalı olanlarda yaş şartı aranmadan emekli olacakların sayısını söyledi. Bir de SGK altyapısını hazırladı. Ocak ayında emeklilik için müracaatlar başlayacak. Bir taraftan da patronlar kıdem tazminatı için devreye girdi. Patronlar Hazine ve Maliye Bakanı ile görüştüler. Hazine ve Maliye Bakanı, Çalışma Bakanına göre biraz daha yaş şartı gelmesi gerektiğini ifade ettiği söyleniyor.”

cumhurbaşkanı erdoğan-1

KREDİ GARANTİ FONU İLE FİNANSMAN DESTEĞİ

EYT promosyonlarında bankaların rekabeti EYT promosyonlarında bankaların rekabeti

Öte yandan, TOBB geçtiğimiz haftalarda EYT’de olumsuz etkilerin giderilmesi için çözüm önerilerinin yer aldığı mektubu Bakanlığa sunmuştu. ‘EYT sebebiyle emekli olacaklara ödenecek kıdem tazminatları için işletmelere düşük faizli ve uzun vadeli finansman imkânı sağlanmalı’ önerisinin ardından Hazine Bakanlığı duruma el attı. EYT'de SGK prim farkı giderilecek ve kıdem tazminatı için işverene uygun kredi verilecek. Kıdem tazminatında, Kredi Garanti Fonu aracılığıyla uygun finansman sağlanarak işverene destek olunacak. Böylece hem çalışan hem de işveren desteklenecek. SGK prim farkı ise ortadan kaldırılacak. İstihdam piyasasının olumsuz etkilenmemesi için belli sektörlerde kademeli emeklilik de gündemde.

1 OCAK 2023 TARİHİ KRİTİK

EYT düzenlemesinin ilerleyen günlerde TBMM Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. EYT düzenlemesinin Aralık ayı içerisinde Meclis'e gelmesi bekleniyor. EYT yasasının geçerlilik tarihinin ise 1 Ocak 2023 olarak düzenlenmesi bekleniyor.